Друзі, ви знаєте, що ще у 1996 році в Україні введено закон, який забороняє будь-яку дискримінацію за статтю, віком, кольором шкіри, політичним та релігійним переконанням.
Однак тільки 8 січня 2022 року в Україні набрав чинності закон, за яким із працедавці стягуватимуться штрафи не малих розмірів - 65000 гривень, за умовну вказівку в вакансіях статті, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками щодо особи або групи осіб.
А 05 серпня 2022 Уряд затвердив постанову Кабінету Міністрів “Про рекламу” щодо надання рекламних послуг з працевлаштування рекламодавцями. Відповідно Статті 24-1. “Реклама послуг із працевлаштування" не повинна зазначати бажані умови у рекламних кампаніях про вакансію: статті, віку, раси, колір шкіри, стану здоров’я, політичні, релігійні та інші переконання або інші ознаки, не пов’язані з характером роботи або умовами її виконання. А це значить, що рекламодавці вимушені будуть сплачують штраф до державного бюджету за місцем їх державної реєстрації.
Передбачений цією статтею штраф, є фінансовою санкцією та не належить до адміністративно-господарських санкцій, визначених главою 27 Господарського кодексу України.
До речі, з початку війни український ринок праці мав велику кількість вакантних пропозицій на посади водіїв, кур’єрів. Більшість з роботодавців шукали чоловіків, проте все більше навіть на цю посаду відгукуються жінки.
Постанова справді націлена на захист громадян за своїми особливостями, проте необхідно враховувати готовність українців до таких змін, адже для багатьох ці розбіжності полягають в принципових поглядах, нічим не обґрунтованих. Тому, щоб постанова не стала звичайною формальністю, необхідно й формувати громадську думку з цього приводу.
В багатьох країнах світу держава бере на себе відповідальність за розв'язання цієї проблеми, пропонуючи різноманітні бонусні програми. Наприклад, якщо компанії мають робітників віком 60+, їм пропонують окремі бонуси чи привілеї. На відміну від європейського досвіду, українські компанії та роботодавці беруть такі ініціативи найчастіше на себе.
Формуючи запрошення на роботу роботодавець повинен враховувати ці особливості публікації умов до вакансії та рекламне промотування в мережі.
Новачок на роботі. До нього завжди придивляються. Від того наскільки новий співробітник уважний, тактовний та обачний залежить, як його прийме колектив, як складатимуться взаємини з керівництвом. Треба докласти чимало зусиль, щоб перше враження було гідним, адже другого шансу може й не бути.
В сучасному ритмі життя, коли треба скрізь встигнути і багато чого зробити, наша пам'ять час від часу дає збій. Не завжди пам'ятаємо, де лежать документи, забуваємо про заплановану зустріч, вийшовши з дому, важко згадуємо, чи вимкнули з розетки праску тощо. А причина такого збою – перевтома, часті хвилювання, і, як не дивно, одноманітність.
Підвищення по службі чи в іншій діяльності, досягнення популярності, слави тощо – це все кар'єра. А з чого починається це сходження і коли? На це запитання дає відповідь соціолог із Оксфорда Марк Тейлор.
Декілька порад від наших експертів про те, як, повернувшись до роботи, правильно застосувати «відновлений багаж сил».
Впавши, піднімаємося, обтрушуємо одяг, хочемо зробити крок, але біль у забитих колінах не дає ступити. Адже йти треба, хоча б до медпункту. Одні встають і, перемагаючи біль, йдуть далі, а в інших сил вистачає лише до кабінету лікаря або самому перев'язати собі рани, а деякі не можуть навіть піднятися від сильних забитих місць, розчарування та зневіри. Що робити і як допомогти собі?