Найпростіший спосіб перевірити професійні навички претендента на посаду – запропонувати йому тестове завдання. Як ще інакше дізнатися на практиці, чи підходить саме цей кандидат для виконання робочих обов’язків, чи ні? Але іноді роботодавці хитрують, пропонуючи складні тестові завдання. Кандидат старанно його виконує, марнуючи свій час… а роботодавець після виконаної роботи зникає з радарів. То як виявити, чи є підводне каміння в тестових завданнях, які вам можуть запропонувати на співбесіді? Читайте нижче.
Тестова робота може оплачуватися, а може і не оплачуватися. І це нормально, якщо вона не оплачується – за дегустацію напоїв на фестивалі вин з вас теж гроші не візьмуть. Та й навіть якщо достойно впораєтеся з тестовим завданням, це ще не гарантія, що вас візьмуть на роботу. І це теж нормально, бо, можливо, інший кандидат краще себе зарекомендував в інших аспектах співбесіди. В будь-якому випадку, здобудете цінний досвід, і на наступній співбесіді зарекомендуєте себе значно краще.
Виконання пробних завдань не повинно забрати багато часу. Дві, максимум три години на виконання. Якщо задача більш трудомістка, це вже можна розглядати як неоплачувані послуги. Але є й інший момент – хтось виконає завдання швидше, хтось – повільніше. Тому після виконання не забудьте повідомити, скільки часу ви на нього витратили. Це може стати вашою перевагою при зарахуванні на посаду.
Саме таким повинне бути пробне завдання: наприклад, здійснити редакцію документу, який ніде не публікуватиметься. Якщо вам пропонують виконати частину реального проекту, таке завдання повинно оплачуватися. Чудово, якщо роботодавець просить вас показати ваш аналогічний проект, виконаний на попередній роботі. Якщо ви відчуваєте, що вас просять виконати реальне завдання, але без оплати вашої роботи, запропонуйте у відповідь ваш минулий ідентичний проект. Якщо роботодавець не намагається вас обманути, він прийме вашу пропозицію.
Побутує помилкова думка, що тільки фінансово забезпечені люди можуть дозволити собі попрацювати безкоштовно. Але виконання пробного завдання – це тест на вашу спроможність виконувати в майбутньому делеговані вам компанією обов’язки. Якщо ви бачите себе в цій компанії, якщо проявляєте інтерес до пропонованого вам завдання, будьте певні, що в авторитетній компанії до вас також віднесуться з довірою і повагою.
Виконання пробних завдань – це завжди стрес для пошукача, бо хочеться виконати його якнайкраще, а звідси береться і хвилювання, і бажання зробити все ідеально. Але пам’ятайте, що виконання тестового завдання на співбесіді – це також чудова можливість дізнатися чимало інформації про роботодавця. Вимоги, якими супроводжується таке завдання, це те, з чим ви будете стикатися щодня на цій роботі. І якщо вам щось не подобається, якщо ви бачите, що нічого нового ви тут не знайдете для себе, добре подумайте, чи вам це потрібно.
Щоб не дати себе ввести в оману, зверніть увагу на кілька моментів.
В таких ситуаціях теж можна убезпечити себе від обману. Але цей варіант підходить не для всіх професій. Якщо у вас творча спеціалізація – приміром, ви художник-ілюстратор чи графічний дизайнер, працюєте у Photoshop чи аналогічній програмі, – ви одразу можете попередити роботодавця, що виконаєте тестове завдання без проблем, але надішлете його з водяними знаками. Якщо вас просять вислати роботу без них, це означає тільки одне – вас хочуть обманути і безкоштовно скористатися вашими послугами. В такому випадку прощайтеся з ними без жалю: ви заощадите свій час і збережете нерви.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?
Дорогі партнери, колеги, друзі!
Щиро вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!
Шановні клієнти!
Напередодні нового року пропонуємо знижки на період з 23 грудня по 31 січня.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.