Трудова міграція з України, завдяки якої, вже суттєво потерпає вітчизняний ринок праці, продовжує, якщо не ширитись, то, впевнено «трансформуватись», відкриваючи українським заробітчанам нові «цікаві» країни з місцевими трейд-ринками.
Як дізнався Jobs.ua, сьогодні, у популярній серед мігрантів Польщі, з’явився ще один серйозний «конкурент». Таки, українські заробітчани почали масово цікавитись можливостями праці та постійного мешкання у Литві.
Департамент міграції при Міністерстві внутрішніх справ цієї країни, вже повідомив, що за станом на 1 липня поточного року, в Литві постійно мешкає 15 291 особа-громадянин України. Ця цифра збільшилась, у зрівнянні з цим же періодом року минулого, не більш, не менш, на 55,4%.
Разом з громадянами Білорусі та Росії, українці склали майже 70% усіх іноземців, що легально мешкають на території Литви. Треба зауважити, що за рік, безпрецедентне збільшення міграційного потоку продемонструвала як раз наша країна. При цьому, білоруські мігранти збільшили свою присутність на 24%, а громадяни РФ, навпаки, скоротили кількість діаспори на 9%.
Такий «український бум» вже впливає на місцевий ринок праці, принаймні засилля трудових мігрантів з України спровокувало чутки про введення квот для іноземців на обирання ними деяких професій.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?
Дорогі партнери, колеги, друзі!
Щиро вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!