Останній місяць літа ознаменує для вишів, які підпорядковуються МОН, державну атестацію наукової діяльності. Як стало відомо Jobs.ua, це повідомлення прозвучало сьогодні, 17 липня, з вуст генеральної директорки наук та інновацій МОН Юлії Безвершенко. Вступникам, які планують цьогоріч подавати документи до закладів вищої освіти, варто взяти цю інформацію до уваги, адже від успішної переатестації залежатиме, чи отримає обраний для вступу ВУЗ належне фінансування в певних сферах наукової діяльності.
За її словами, порядок і методика атестації – аналогічні попереднім рокам. Кожен заклад вищої освіти повинен подати інфоматеріали за 2015-2019 рр. Подібну держатестацію планували здійснити в наприкінці 2019 року, але згідно рішенню МОН її вирішили не проводити за браком експертів, у тому числі іноземних.
Оскільки з цим питанням вже розібралися, було вирішено у серпні запустити систему державної атестації за чинною базою нормативних документів. Це підкинуло додатковий клопіт працівникам вишів, оскільки через відтермінування держатестації їм необхідно буде дооформити відомості за один рік.
В своєму повідомленні Юлія Безвершенко зауважила інші важливі моменти: початок атестації в серпні дозволить завершити її цього року; наукові напрями, які потраплять до кваліфікаційних груп А і Б, отримають право на базове фінансування, а досвід від майбутньої держатестації стане фундаментом для її вдосконалення.
Гендиректорка наук та інновацій також запевнила, що система атестації протестована належним чином. В ході тестування було виявлено низку важливих питань, які МОН викладе в окремому листі-роз’ясненні. Лист буде розіслано всім вишам перед початком прийому інфоматеріалів. Окрім цього, анонсується проведення вебінарів для учасників держатестації та експертів.
Юлія Безвершенко зазначила, що деякі заклади раніше подавали неточні дані, а це суттєво впливає на якість самого оцінювання. Тому МОН запровадить низку запобіжних заходів. Приміром, деякі дані потрібно буде підтвердити відповідними довідками. Держслужбовиця запевнила, що вся отримана інформація буде ретельно перевірятися на двох етапах: на етапі власне експертизи і під час затвердження результатів. За неправдиві відомості заклад вищої освіти може поплатитися тим, що його визнають таким, що не зміг пройти держатестацію за певним науковим напрямком.
Найближчими днями МОН опублікує наказ із точними датами проведення державної атестації. Університети матимуть півтора місяця часу, щоб підготувати і подати матеріали. Планується, що ця хвиля атестації буде завершена до кінця осені.
В своєму зверненні Юлія Безвершенко роз’яснила, що після підведення підсумків сконцентруються на якісній стороні питання. І хоча вже поступило чимало пропозицій щодо поліпшення процесу переатестації, наразі їх не можна запровадити, бо тоді доведеться перенести атестацію ще на один рік. В МОН вважають, що це неприпустимо, тому цьогоріч все відбудеться як і запланувалося, а наступного разу вже будуть внесені всі необхідні покращення.
Нагадаємо, що система державної атестації була створена зовсім недавно – у 2018-2019 рр. відповідною постановою Кабміну від 22 серпня 2018 року. Що ж, можемо тільки побажати університетам та іншим закладам вищої освіти наснаги і працелюбності, а також чесності в поданні своїх даних, хоча цього року їм і так дісталося чимало клопотів – готувати новий навчальний рік, враховуючи непросту епідеміологічну ситуацію в країні та світі.
Робочі зустрічі не завжди минають ефективно, бажані результати залежать від низки факторів. Чому так відбувається і як цьому запобігти, — читайте в статті.
Насправді це серйозна проблема багатьох людей, тобто вміння працювати з власною агресією. З’ясуємо разом з Jobs.ua, як правильно працювати з агресією і знайти їй краще застосування, аніж ображати одне одного в соцмережах.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.