Тимчасове безробіття, на жаль, стало вже невід’ємним супутником карантинної паузи, що нарешті припиняється. Проте, наразі у багатьох сферах діяльності нараховують просто приголомшливі цифри кількості українців, що втратили свої заробітки завдяки карантину. Так, наприклад, лише у напрямку громадського харчування, кількість безробітних збільшилася у сім разів.
Як повідомляють офіційні джерела, станом на 1 червня, лише у столиці України було 22 700 тимчасово безробітних. Це, майже в три рази більше, ніж на ту саму дату минулого року.
Але, це не є приводом до відчаю, бо як вже встигла продемонструвати статистика, останній період послаблення карантину, кількість вакансій поступово збільшується. Той самий початок червня продемонстрував збільшення числа пропозицій від роботодавців столиці до 9 600.
Наразі, серед тих, хто вважається таким, що втратив роботу, більшість – представники секторів та напрямків, діяльність яких була припинена на період карантинних обмежень. Також, останнім часом до центрів зайнятості зверталася велика кількість людей, які офіційно не працювали вже тривалий час та, здебільше були зайняті у тіньовому секторі вітчизняної економіки.
Як правило, серед офіційно зареєстрованих за останні «карантинні» місяці, безробітних переважають колишні працівники таких сфер:
У порівнянні з показниками минулого року, кількість безробітних суттєво збільшилася у наступних сферах діяльності:
Проте, завдяки заходам Служби зайнятості України, станом на 4 червня, 256 представників малого та середнього бізнесу отримали фінансову допомогу по частковому безробіттю, яка допомогла роботодавцям зберегти робочі місця майже для 7 000 громадян країни.
Щодо цієї допомоги, слід зазначити, що роботодавець, який отримав таку фінансову підтримку, зобов'язаний виплачувати зазначені кошти працівникам, не пізніше 3-х робочих днів з моменту перерахування коштів центром зайнятості. При цьому Державна служба зайнятості має укласти договір із таким роботодавцем про надання допомоги, а той, у свою чергу, щомісяця надавати відомості про працівників, в яких з'явилося право на отримання вказаної допомоги.
Також, відповідно до прийнятого Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу» за номером 591-ІХ передбачено наступне:
Щоб отримувати допомогу, не обов’язково персональна присутність особи, це можна зробити дистанційно, зареєструвавшись у центрі зайнятості онлайн або використавши онлайн-портал державних послуг "Дія".
Після реєстрації, у персональному кабінеті можна буде переглянути всі розділи необхідної взаємодії із Службою зайнятості України, отримати потрібну інформацію для пошуків роботи, відвідання семінарів чи інших заходів з підвищення кваліфікації, відстежити існуючи нарахування та виплати, інші заходи, що допоможуть вдалому працевлаштуванню.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.