UARU
Ваш акаунт не активовано. Перевірте пошту. 
  1. Робота в Україні
  2. Публікації про роботу
  3. Роботодавцю
  4. Ринок праці України
  5. Інновації, які змінять ринок праці в певних галузях

Інновації, які змінять ринок праці в певних галузях

4.06.2025 157
Інновації, які змінять ринок праці в певних галузях

Інновації, які змінять ринок праці в певних галузях

4.06.2025     157

Поговоримо на таку цікаву тему, як інновації сучасного світу переформатують ринок праці в певних галузях господарювання. Запозичуємо найкращі бізнес-ідеї в лідерів світового виробництва, щоб економіка і сільське господарство України розвивалися попри всі труднощі і нереальні виклики нашого часу.

Роботи-збирачі фруктів і овочів: кінець гегемонії сезонних робітників?

В Британії сподіваються покласти край залежності від працівників-збирачів фруктів. Роботи-збирачі полуниці можуть зривати 200 кг полуниці щодня, а їхнє масове застосування позбавить десятків тисяч сезонних працівників роботи.

Британський стартап Dogtooth Technologies, який базується в Кембриджі, нещодавно представив публіці п’яте покоління роботів-збирачів полуниці. Компанія очікує на чималі прибутки цього року, бо фермерські господарства потребують інновацій для збору стиглих ягід. Ось що говорить співзасновник компанії доктор Дункан Робертсон: «Стає все важче і важче підшукувати найману силу, тому доводиться залучати робітників з віддаленіших місць. А вартість оплати їхньої праці все зростає і зростає. Раптом роботи починають виглядати привабливо, і не лише як витвір наукової фантастики».

Дункан Робертсон вважає, що за п’ять років роботи збиратимуть половину врожаю полуниці у всій Великій Британії, а через десятиліття — понад 90 відсотків. Буде так чи ні, майбутнє покаже, але навіть половина врожаю чималої країни, зібрана роботами, а не людьми… ця інформація вражає, чи не так?

Наша країна теж може перейняти найновіші фермерські технології, бо не дронами єдиними, як-то кажуть. Спершу можна почати з невеликих експериментальних проєктів, з малих фермерських господарств, а далі масштабувати проєкт на всі області. Ця ідея може стати привабливою пропозицією на ринку праці для ветеранів, які залюбки зайнялися б вирощуванням овочів чи фруктів на пару з роботами-збирачами. Доктор Робертсон вважає, що в майбутньому роботи збиратимуть врожай всього що завгодно, від малини до огірків і перцю.

Щоправда, останнє покоління робота-збирача компанії Dogtooth Technologies коштує дорого, 30 тис. фунтів стерлінгів. Робот оснащений ультратонкими сонячними панелями і відеокамерою, яка безпомильно аналізує стиглість ягід. Ціна британського дива техніки кусається, але з часом, безперечно, з’являтимуться нові стартапи в цьому напрямку, які винайдуть дешевші версії роботів-збирачів.

Штучно вирощене м’ясо: інноваційна ідея для найпросунутіших підприємців

Раніше таке лише у фантастичних фільмах можна було побачити, а тепер це стає реальністю. Каліфорнійський стартап Good Meat культивує штучне м’ясо з клітин, вирощених у так званому біореакторі. Така технологія має свої переваги і недоліки.

Розберемо переваги:

  • Смак і запах не відрізняється від справжнього м’яса;
  • Менше ризиків захворювань, бо м’ясо екологічно чисте;
  • Мінімальний ризик харчового отруєння;
  • Висока харчова цінність виробленого в лабораторії продукту.

Недоліки штучного культивованого м’яса:

  • Біолабораторне м’ясо може стати ще одним сегментом ультраобробленої їжі, бо за конкурування зі справжнім м’ясом доведеться додавати менш здорові наповнювачі;
  • Якщо контроль якості дасть збій, штучне м’ясо становитиме ризик для здоров’я (доведеться повністю вилучати браковану партію);
  • Наразі технологія ще дорога і трудомістка (очікується, що таке м’ясо буде преміумним продуктом і подаватиметься в найзірковіших ресторанах);
  • Невідомо, якими будуть довгострокові ризики (з лабораторно вирощеними продуктами людство стикається вперше).

Розвиваєте бізнес? Додайте біткоїн на баланс

З кожним роком кількість публічних компаній, які масово додають цифрову валюту на баланс, невпинно зростає. Ринок відгукується на такий крок позитивним зростанням акцій та інвестиційної привабливості.

Якщо досі вагаєтеся чи ще не обдумували таку можливість, поміркуйте про переваги такого кроку. Чим більше можливостей у клієнта заплатити, тим більше клієнтів ви отримаєте у перспективі. Так, в Україні станом на червень 2025 року криптовалюта на законодавчому рівні ще не визначена як платіжний засіб, але її можна використовувати для купівлі товар і послуг.

Біткоїн

До речі, закон України «Про віртуальні активи» вже був прийнятий, але досі не набув чинності. В перспективі це обов’язково відбудеться, але спершу треба внести до Податкового кодексу доповнення, що стосуватимуться криптовалютних операцій.

І якщо досі вагаєтеся, зверніть увагу на кілька цікавих прикладів зі світу великого бізнесу. Японська компанія Metaplanet переорієнтувалися на розрахунки в біткоїнах. Акції компанії показали зростання на 275% в 2025 році. Кількість публічних компаній з біткоїнами на балансі повсякчас зростає, а в 2025 році компанії прикупили в 3,3 рази більше BTC, аніж майнери видобули за цей період.

Бізнес і оптимізація споживання ресурсів

Енергоносії постійно дорожчають, проблема економії ресурсів дедалі більше привертає до себе увагу з боку підприємців. Раніше це питання більше турбувало великий бізнес, але в наш час можна помітити сонячні панелі на дахах невеличких кав’ярень, магазинчиків та інших суб’єктів малого бізнесу. І це не дивно, підприємці таким чином дбають про власну енергонезалежність.

Сонячна панель

Окрім сонячних панелей, зверніть увагу на інші види альтернативної енергії.

Сонячні колектори

Така система нагріє теплоносій, який ви далі використаєте для нагрівання води чи системи опалення. Ця технологія вважається доволі бюджетною. Якщо ви коли-небудь бували на відпочинку в Туреччині, то зауважували, мабуть, як дахи вкриті чорними ребристими конструкціями. Оце і є ті самі сонячні колектори.

Теплові насоси

Теплові насоси бувають геотермальними і аеротермальними. Це обладнання перетворює тепло землі чи повітря в опалення або охолодження приміщень. Вважається ефективним рішенням для бізнесу, який прагне позбавитися залежності від традиційних енергоносіїв, тобто газових і електричних котлів.

Якщо надумаєте встановлювати подібне обладнання, обов’язково поцікавтеся фінансовою підтримкою подібних проєктів. Це може бути грантовий проєкт чи банківське фінансування.

Нагадуємо, які бізнес-ідеї можуть приглянутися українцям, які перебувають за кордоном.

Читайте також


Часто шукають

↑ Вгору