Виявляється, для більшості українських заробітчан, «солодка Польща» є не чим іншим, ніж «тимчасовим притулком».
Як дізнався Jobs.ua, згідно з результатами опитування, проведеного службою компанії «Персональний сервіс», більш ніж 50% українських трудових мігрантів, використовують спрощену можливість працевлаштування в Польщі, як одноразовий вид заробітку.
Так, 9% українців були «на заробітках» в цій країні не довше одного місяця. Трохи більше, ніж 27% працювали від з до 6 місяців. Й, тільки 8.2% провели на чужині від півроку до одного року, працюючи на місцевих роботодавців.
При цьому, опитування показало, що більш ніж 70% заробітчан виконують у Польщі роботи, які не передбачають жодної кваліфікації, заповнюючи собою такі сфери місцевого ринку праці, як будівництво, промисловість та аграрний напрямок.
У виробничій сфері працює близько 38% наших співвітчизників, ще 28% працюють у торгівлі.
Цікаво, що за оцінками Національного банку України, економічне зростання Польщі поступово згасає, що приводить к спаду й кількості мігрантів, які прагнуть потрапити на роботу до цієї держави. Також, на прогнозований спад такого типу міграції, суттєво впливає й скорочення темпів створення нових робочих місць на польському ринку праці.
Наприклад, у зрівнянні з першим півріччям минулого року, за цей період року поточного, кількість дозволів на працю в Польщі зросла всього на 20%, при зменшенні на 23% кількості поданих від українців заяв на офіційне працевлаштування в сусідній країні.
Новачок на роботі. До нього завжди придивляються. Від того наскільки новий співробітник уважний, тактовний та обачний залежить, як його прийме колектив, як складатимуться взаємини з керівництвом. Треба докласти чимало зусиль, щоб перше враження було гідним, адже другого шансу може й не бути.
В сучасному ритмі життя, коли треба скрізь встигнути і багато чого зробити, наша пам'ять час від часу дає збій. Не завжди пам'ятаємо, де лежать документи, забуваємо про заплановану зустріч, вийшовши з дому, важко згадуємо, чи вимкнули з розетки праску тощо. А причина такого збою – перевтома, часті хвилювання, і, як не дивно, одноманітність.
Підвищення по службі чи в іншій діяльності, досягнення популярності, слави тощо – це все кар'єра. А з чого починається це сходження і коли? На це запитання дає відповідь соціолог із Оксфорда Марк Тейлор.
Декілька порад від наших експертів про те, як, повернувшись до роботи, правильно застосувати «відновлений багаж сил».
Впавши, піднімаємося, обтрушуємо одяг, хочемо зробити крок, але біль у забитих колінах не дає ступити. Адже йти треба, хоча б до медпункту. Одні встають і, перемагаючи біль, йдуть далі, а в інших сил вистачає лише до кабінету лікаря або самому перев'язати собі рани, а деякі не можуть навіть піднятися від сильних забитих місць, розчарування та зневіри. Що робити і як допомогти собі?