Допомога по безробіттю в Україні буде виплачуватися по-новому. І хоча ринок праці досі перебуває в критичному стані, коли кількість попиту пошукачів більше ніж пропозицій від роботодавців, Верховна Рада ухвалила проєкт закону стосовно виплат допомоги з безробіття. Тому на всіх очікують змінені правила виплат, давайте розберемось які саме.
Одразу хочемо нагадати, що в застосунку Дія українцям можна оформити статус безробітного та отримувати щомісячну допомогу. Скористатися цією функцією може будь-хто, хто був офіційно працевлаштований, але втратили роботу через війну або не можуть продовжувати діяльність як ФОП через воєнний стан і зареєстровані на тимчасово окупованих територіях чи там, де ведуться активні бойові дії.
Верховна Рада підтримала законопроект, який зазначає, що допомога з безробіття виплачуватиметься відповідно від страхового стажу людини. Ще одне доповнення: мінімальний страховий стаж для отримання допомоги з безробіття підвищується. Таким чином розмір державної допомоги буде залежати від того який ви маєте страховий стаж. Допомога за тривалістю розподіляється за наступним чином:
КЗпП зазначає, що тривалість таких виплат не може перевищувати 360 днів протягом двох років, а для внутрішньо переміщених осіб понад 180 календарних днів.
Слід також нагадати про нововведення від 21 червня, яке стосувалося безробітним громадянам, що отримують державну допомогу. Якщо такі здобувачі, що отримують допомогу понад 30 днів так і не працевлаштувались, то їх можна залучити до суспільно корисних робіт.
Законопроєкт також мав на меті удосконалення роботи центрів зайнятості. А саме мотивувати та стимулювати роботодавців брати на роботу людей, для яких такий досвід стане першим місцем роботи та людей передпенсійного віку. Також, якщо роботодавець бере на роботу людей наступних вразливих категорій населення: учасників бойових дій, батьків дитини з інвалідністю, батька/маму одиначку, - пропонується запровадити окрему низку пільг. Завдяки чому роботодавці зможуть отримувати від держави компенсацію за сплату ЄСВ або, навіть, отримувати частину зарплати від Фонду безробіття.
Декілька слів й про тих безробітних, яких будуть залучати до громадських робіт. Їх виплати за участь в громадській роботі будуть складати більше, ніж їхній розмір допомоги.
Через війну працівники й ФОПи зможуть отримати допомогу з часткового безробіття. З 7 травня допомога з часткового безробіття - це вид державної підтримки застрахованих осіб у разі втрати ними частини заробітної плати у зв’язку із зупиненням чи скороченням виробництва з причин економічного, технологічного характеру, виникнення надзвичайної ситуації, введення надзвичайного або воєнного стану, а також встановлення карантину. Допомога по частковому безробіттю надається територіальним органом центру зайнятості, за зверненням роботодавця або фізичної особи - підприємця, який є застрахованою особою, для її виплати працівникам або фізичній особі - підприємцю, який є застрахованою особою.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.
Короткий світловий день, холод і осіння мряка впливають на настрій, а втома, апатія і навіть легка депресія — компаньйони гнітючих осінніх днів. Втім, скористайтеся нашими порадами, щоб мінімізувати стрес від перебування в такій непривітній «компанії».
Новачок на роботі. До нього завжди придивляються. Від того наскільки новий співробітник уважний, тактовний та обачний залежить, як його прийме колектив, як складатимуться взаємини з керівництвом. Треба докласти чимало зусиль, щоб перше враження було гідним, адже другого шансу може й не бути.
В сучасному ритмі життя, коли треба скрізь встигнути і багато чого зробити, наша пам'ять час від часу дає збій. Не завжди пам'ятаємо, де лежать документи, забуваємо про заплановану зустріч, вийшовши з дому, важко згадуємо, чи вимкнули з розетки праску тощо. А причина такого збою – перевтома, часті хвилювання, і, як не дивно, одноманітність.
Підвищення по службі чи в іншій діяльності, досягнення популярності, слави тощо – це все кар'єра. А з чого починається це сходження і коли? На це запитання дає відповідь соціолог із Оксфорда Марк Тейлор.