Jobs.ua узнал, на что стоит рассчитывать работающему населению Украины.
Согласно информации, содержащейся в проекте постановления об основных направлениях бюджетной политики страны на период с 2019 по 2021 годы, подготовленном Кабинетом министров, в следующем году украинцы могут смело рассчитывать на повышение как заработных плат, так и пенсий.
Так, например, показатель прожиточного минимума, планируется пересматривать в сторону его увеличения, не менее трех раз в год. Начиная с первого месяца 2019 года, размер прожиточного минимума будет утвержден в размере 1 853 грн, а уже к лету (июль) – будет увеличен до 1 936 грн. К концу 219-го, он будет составлять 2 011 грн.
В три этапа пройдет и процесс повышения размеров пенсионных начислений: январь 2019 – 1 497 грн, июль -1564 грн, декабрь – 1 624 грн. Разумеется данные показатели – это только суммы минимальных пенсий в стране.
Рост прожиточного минимума, обязательно повлечет за собой и рост заработных плат, причем, не только номинально, но и вполне реально. Работодатели, просто будут вынуждены подымать зарплаты сотрудникам, на фоне увеличивающихся основных показателей возможности проживания в Украине.
Кроме этих увеличений, правительство намерено в наступающем году, пересмотреть также, ставки акциза га алкогольные и табачные изделия.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.