Якщо ви розумієтесь на можливостях мережі інтернету та відчуваєте відповідальність перед суспільством, Jobs.ua знайшов вакансію саме для вас.
Кіберполіція України шукає 50 інспекторів, на вакансії яких оголосила конкурс у різних регіонах країни.
Протидія та попередження кримінальним злочинам, які здійснюються із допомогою кіберпростору та робота із зверненнями громадян та організацій по тематичним питанням – ось що треба робити обраному інспектору.
Крім цього, треба бути готовим навчатися та «акумулювати вдалий досвід закордонних колег» у боротьбі із злочинами такого типу. Усім, хто пройде конкурсний відбір обіцяють заробітну платню у розмірі від 11 000 гривень на місяць, пільговий лізинг на житло чи відшкодування витрат на оренду житла та повне соціальне забезпечення.
Щоб потрапити до лав кіберполіції треба розумітися на законах «Про Національну поліцію», «Про запобігання корупції» та «Про оперативно-розшукову діяльність», знати Конституцію України та бути її повнолітнім громадянином.
Ще, необхідно володіти одним з наступних сертифікатів: GIAC Information Security Fundamentals (GISF), Microsoft Technology Associate (MTA) Security Fundamentals, (ISC) 2 Systems Security Certified Practitioner (SSCP) або ISACA CSX Cybersecurity Fundamentals Certificate.
Більш детальнішу інформацію можна знайти на офіційному сайті Національній поліції України.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?
Дорогі партнери, колеги, друзі!
Щиро вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!