Робота в нічний час, чайові і плаваючий графік - дають свободу, дозволяють суміщати роботу з навчанням і вести богемний спосіб життя.
Сервіс-бари, кафе, гріль-бари, клуби, диско-бари, ресторани.
Стартова позиція для фахівця, що починає, - посада "кафе-бою" або помічник бармена. Варіант другий - робота на посаді бармена або "офіціанта-бармена". Вища категорія в цій професії бармени-фрістайлісти і сомелье (знавці вин), із спеціальною освітою, досвідом роботи, що постійно підвищують свою кваліфікацію.
Почати працювати барменом можна і без профільної освіти, але подальше кар'єрне зростання зажадає додаткових знань. Ви можете закінчити професійні курси або поступити в коледж на спеціальність "Офіціант-бармен".
А ви знаєте, що професія бармена не тільки цікава, але і достатньо складна? Щоб з вас вийшов чудовий Бармен, потрібно володіти теоретичним і практичними знаннями, а головне - уміти гармонійно їх об'єднувати в процесі роботи.
Також пам'ятайте - успішний Бармен не може собі дозволити допустити помилку в роботі. Тим більше, якщо ви налаштовані на успішну кар'єру. Адже підвищують тільки кваліфікованих фахівців.
Якщо ж ви вже вирішили, що Бармен – це ваша майбутня професія, але ще не знаєте, як стати бармена, перегляньте пропозиції українських вузів і учбових центрів по підготовці фахівців цієї сфери.