UARU
Ваш акаунт не активовано. Перевірте пошту. 
  1. Робота в Україні
  2. Онлайн консультація юриста

Онлайн консультація юриста

Вас хвилюють правові аспекти прийому на роботу або ви вважаєте, що вас незаконно звільнили? А може вам потрібно дізнатися, як правильно провести по кадровому обліку співробітника за сумісництвом? Запитайте поради у юриста!

Останні питання юристу:

Влад Коспаш (30 травень 2021)

Доброго дня! Прошу надати роз’яснення з такого питання. Я працюю інженером виробничого відділу на підприємстві. На початку травня місяця поточного року мене і працівників мого відділу попередили, що з 01.06.2021 за відділом, з метою «більш оперативного виконання службових обов’язків на віддалених об’єктах», планується закріпити службовий легковий автомобіль, і , у зв’язку з цим, до наших посадових інструкцій будуть внесені зміни, а саме: прописані обов’язки щодо керування службовим автотранспортом, а також забезпечення належного технічного стану автотранспортного засобу, проведення його технічного обслуговування, перевірка технічного стану автомобіля перед виїздом. Тобто будуть прописані обов’язки водіїв автотранспортних засобів. Крім цього, у одних працівників буде зазначено, що їх робота має роз'їзний характер, а у інших – що поїздки не носять постійного характеру. Звідси питання: - Як правильно з точки зору законодавства вважати такі додаткові обов’язки: суміщенням посади (професії) водія з встановленням відповідної доплати (ст. 105 КЗпП) або додатковою роботою обумовленою трудовим договором (відповідно до Постанови № 1145) чи розширенням кола завдань та обов'язків з дорученням їм робіт, передбачених для різних груп посад (згідно з Загальними положеннями Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників № 336 (Випуск 1)) без доплати? - Як на це будуть дивитися посадові особами Управління Держпраці під час перевірки (планується в цьому році)? Чи були такі випадки? - Чи були судові прецеденти з цього приводу? З повагою, Влад Коспаш

 Переглянути відповідь

Владислав (28 травень 2021)

Здравствуйте, разъясните пожалуйста этот пункт статьи "Заробітна плата повинна бути не нижче розміру заробітної плати такої особи за останнім місцем роботи з урахуванням середнього рівня заробітної плати, що склався у регіоні за минулий місяць" . Если мне насчитали на бирже 20 тысячь среднюю зарплату мою, а в регионе она средняя где то 9 тысячь, то не ниже какой зарплаты мне могут предлагать работу? И второй вопрос. Сегодня был на бирже и в направлении на трудоустройство я написал в уголочке " не влаштовує заробітна плата" и роспись свою поставил, это считается типо отказом моим или как? Если там зарплата 6 тысячь то поидеи мне же вообще не должны такие направления предлагать? Это получается может быть такое что ещё раз напишу что " не влаштовує заробітна плата" то меня снимут с биржи что-ли?

 Переглянути відповідь

Ирина (27 травень 2021)

Добрый день! Мне 59 лет, остался год до пенсии. На работе заставили написать заявление принудительно с угрозами 30 апреля по соглашению сторон ( за 24 часа уволили больше 70 сотрудников). На каком основании увольняли по соглашению сторон если это было сокращение штата сотрудников или реорганизация. Уволили не выплатив все деньги, не дали расчетные листы. Должны ли были при увольнении выплатить выходное пособие? Трудовую выслали уже после майских праздников, я смогла получить трудовую только 7 мая. Сразу же пошла в Центр Занятости, но меня поставили на учет только когда я пошла второй раз с 12 мая. Почему не поставили на учет с 7мая? Будет ли прерван у меня трудовой стаж? Есть ли норма -период дней когда меня должны были поставить на учет в ЦЗ? Входит ли в стаж центр занятости и как это повлияет на расчет моей пенсии? Согласно ст. 22 Закона Украины "Об общеобязательном государственном социальном страховании на случай безработицы" для лиц предпенсионного возраста (за 2 года до наступления права на пенсию) продолжительность выплаты пособия по безработице не может превышать 720 календарных дней. Увольнение было во время карантина, сколько дней будет выплата помощи по безработице ?

 Переглянути відповідь

Лілія (26 травень 2021)

Доброго дня! Прошу Вас проконсультувати нас з такого питання. Працівник з основною посадою "фахівець з протипожежної безпеки" тимчасово виконує обов'язки інженера з охорони праці без звільнення від виконання обов'язків за основною посадою. Даного працівника буде включено в цей період в комісію до різних наказів, наприклад наказ про інвентаризацію. Яку посаду вказаного працівника в даному випадку необхідно вказувати в наказі про інвентаризацію? Його посаду "фахівець з протипожежної безпеки" чи посаду "во інженера з охорони праці"? ТЕКСТ НАКАЗУ на виконання обов'язків: Покласти виконання обов'язків інженера з охорони праці на фахівця з протипожежної безпеки та цивільного захисту ПЕТРОВА ПЕТРА без звільнення від виконання обов'язків за основною посадою з 07.05.2021р. на час вакантної посади інженера з охорони праці (відділ охорони праці). Оплату праці провести у розмірі 30% від окладу/тарифу за основним місцем роботи. ДЯКУЮ ЗА ВІДПОВІДЬ!

 Переглянути відповідь
← CtrlCtrl →
38 з 881

Шукаєте роботу?

Шукаєте персонал?

Часто шукають

↑ Вгору