UARU
Ваш акаунт не активовано. Перевірте пошту. 
  1. Робота в Україні
  2. Онлайн консультація юриста
  3. Скорочення / звільнення

Скорочення / звільнення #102618

Питання від Лилия ( 6 червень 2017):
меня хотят сократить но не знают как. вручили предкпреждение о сокращении хотя в училище нет сокращения а сокращают лишь выборочных людей .как мне быть и какой статьей кзот я защищена ? заставляют писать согласие работать на неполную ставку -я не пишу ,тогда начинают запугивать якобы уволят по статье (несоответствие занимаемой должности у меня вышка ин яз и преподаю я англ. мову) а моих коллег которые пришли на 2-3 года позже не трогают так как у одной трое детей а у второго блат-друг в.о. директора помогите или подскажите

Ответ юриста ( 7 червень 2017) :

Рішення про звільнення працівників приймається роботодавцем самостійно, оскільки визначення організаційної структури підприємства належить винятково до компетенції самого власника. Підставами звільнення для власника, у випадку ініціативи з його сторони, можуть бути зміни в організації праці або її істотних умов, перепрофілювання підприємства (зміни функціонального спрямування), скорочення чисельності та/або скорочення штату працівників (частина перша статті 40 КЗпП). При формуванні переліку працівників, що підлягають звільненню, необхідно враховувати встановлені законодавством обмеження для деяких категорій працюючих осіб або ж першочергові права залишення на роботі. Обмеження щодо звільнення поширюються на соціально незахищених або вразливих осіб, які мають скрутне сімейне становище: вагітні, жінки з малими дітьми (віком до трьох років), одиноких матерів з дитиною до 14 років чи дитиною-інвалідом або батьків, опікунів та ін. Але навіть таких працівників можна звільнити у випадку, коли підприємство ліквідовується, але тільки, якщо вирішення питання їх подальшого працевлаштування (стаття 184 КЗпП). На підставі норм законодавства про працю можна також виокремити категорію працівників, щодо яких діють обмеження на звільнення протягом конкретно визначених строків: протягом трьох років — випускників навчальних закладів, що працюють за фахом (відповідно до порядку, встановленого Кабінетом Міністрів України) стаття 197 КЗпП; протягом двох років — працівників віком 15-28 років, яким надано перше робоче місце після закінчення навчання у освітніх закладах (школи, ПНВ, ВНЗ), військової або альтернативної служби, завершення професійної підготовки стаття 197 КЗпП; працівника, обраного до профспілки підприємства, не можна звільнити протягом року після закінчення терміну на який він обирався (обмеження не розповсюджується, якщо встановлено невідповідності займаній посаді, вчинення дій, за які передбачено звільнення, або дострокового припинення повноважень у профспілкових органах (ст. 41 Закону № 1045).

Скорочення / звільнення, інші питання

    Олег ( 9 вересень 2024)

    Я чорнобилець 2 категории могут ли меня сократить?

     Переглянути відповідь

    Олександр (26 серпень 2024)

    Працюю вчителем географії з навантаженням 18 годин, та заступником директора на 0.5 ставки. При якій умові мене можуть звільнити з посади заступника при умові що к-ть класів не скорочувалася і не збільшувалася.

     Переглянути відповідь

    Вікторія ( 1 серпень 2024)

    Добрий день. Вчитель у ліцеї прийнятий 11.11.2021, звільнено 12.08.2024. Був у відпустці 157 днів. 17.06-11.08.24 був у відпустці за 2023-2024 н.р. Яка кількість днів компенсації? Чи входять дні відпустки у стаж для відпускних?

     Переглянути відповідь

    Сергій (21 червень 2024)

    Доброго дня. У закладі освіти здійснюється перепрофілювання (з гімназії у початкову школу). У зв'язку з цим доведеться скорочувати працівників, що викладали профільні предмети та підписати додаткові угоди із контрагентами про перейменування юр. особи і здійснити реєстрацію у реєстратора. Також, у типовому штатному розписі посада директора передбачена, якщо у початковій школі 20 і більше дітей. У зв'язку із цим виникає багато запитань, які мають бути дії директора у зв'язку із перепрофілюванням: 1) Коли здійснити реєстрацію зміни типу закладу - після повідомлення працівників, переоформлення документів чи, навпаки, спочатку зареєструвати зміну типу, а тоді інші дії? 2) Якщо тут присутнє скорочення штату, то директор має видати наказ про що - скорочення штату у зв'язку із перепрофілюванням та внесення змін до штатних розписів, потім повідомити працівників? Тоді директора, має повідомити вище керівництво, бо зменшуються години? 3) Коли будуть формуватися нові штати станом на 01 вересня 2024 року та подаватися звіт про кількість дітей та буде зрозуміло що посади директора не передбачено(менше 20 дітей) потрібно лише тоді повідомляти директора про скорочення за 2 місяці? Тоді ці 2 місяці директор має працювати? 4) Якщо згідно штату обов'язки покласти на вчителя, то яка має бути доплата? Як має звучати посада, як її показати у штаті та як тоді від імені школи оформлювати договори та інші фінансові дії, як буде записуватися представник закладу освіти (вчитель)? 5) Якщо повідомляти диреткора зараз про скорочення , то на підставі чого? Так, зараз ми бачимо, що дітей буде не достатньо, але ще точно не зрозуміло, бо діти зараховуються на 01 вересня, а звіт подається 04 вересня. Чекати цих дат? Дякую.

     Переглянути відповідь

    Тетяна (19 червень 2024)

    Вітаю! Я працювала заступником директора на 1 ставку та мала години з предмету 0,5 ставки. Якими нормативними документами регламентується моє право мати після звільнення не менше 18 годин з предмету? Дякую

     Переглянути відповідь

    Софія ( 7 червень 2024)

    Працюю в школі 9 років. Навчання - змішана форма. Місто - у переліку територій можливих бойових дій. Чи маю я право на збереження робочого місця, якщо отримую тимчасовий захист в ЄС і як правильно оформити це на роботі? Мені потрібно лише збереження робочого місця, працювати та отримувати кошти протягом навчального року не планую

     Переглянути відповідь

    Олена ( 4 травень 2024)

    Добрий день.Працюю в ліцеї на постійній основі вже 5 років,маю гарні результати роботи.Директорка хоче перевести з основного місця на декретне,мотивуючи,що я остання прийшла на роботу у зв’язку зі зменшенням кількості класів.У школі є багато вчителів пенсіонерів.Чи можу я боротися з цим ,керуючись законом?

     Переглянути відповідь

    Володимир (25 квітень 2024)

    Доброго дня , я була прийнята на роботу 6 років тому з неповним тижневим навантаженням. Протягом цих років я мала різну кількість годин тижневого навантаження. На сьогодні, я сама виховую дитину і цього року мені пропонують 11 год. тижневого виховання, а моїй колезі 21 год. тижневого навантаження. Чи можу я просити збільшення тижневого навантаження на 3 години.

     Переглянути відповідь

    Евелина ( 8 квітень 2024)

    Доброго дня. Підкажіть будь ласка, якщо у трудовій книжці пропущена запис перейменування закладу, і була записана інша запис переведення працівника на іншу посаду, а як поступити зараз при звільнені працівника , у книжці написали номер і запис не дійсний, без печатки ,наступний номер перейменування закладу, потім наступний номер і переведення на іншу посаду , а потім наступний номер і звільнення , чи є це правильно?.Дякую

     Переглянути відповідь

    Катерина (23 березень 2024)

    Доброго дня. Цікавить така ситуація: Я працювала 5 років у школі на декретному місці а зараз виходить людина що була у декреті і мене мають звільнити так як місце для мене у школі більше немає. Скажіть будь ласка чи можу я стати на біржу праці і чи отримувати моя матеріальну допомогу з втрати роботи?

     Переглянути відповідь

Шукаєте роботу?

Шукаєте персонал?

Часто шукають

↑ Вгору