UARU
Ваш акаунт не активовано. Перевірте пошту. 
  1. Робота в Україні
  2. Онлайн консультація юриста
  3. Інше

Інше #110894

Питання від Александр ( 2 вересень 2021):
Здравствуйте, соориентируйте пожалуйста меня по такому вопросу: я имею инвалидность 3 группы. В моем удостоверении написано "Інвалід з дитинства, 3 группа, Довічно". Подскажите пожалуйста , какие льготы я имею касаемо проезда в общественном транспорте? Могу ли я пользоваться бесплатным проездом там, где на это имеют право пенсионеры по возврасту ? Или в маршрутках , где в основном указано что только Инвалиды 1 и 2 групп ? Могу ли я требовать оплату в половину стоимости ? Я не смог найти информации касаемо того, играет ли какую-то роль надпись в документе что инвалид с детства и дает ли она какие-то дополнительные возможности. В каждом городе по разному водители реагируют на все эти льготы и очень бы хотелось знать , как правильно я могу пользоваться своим документом. Буду очень благодарен за ваш ответ.

Ответ юриста (14 вересень 2021) :

Доброго дня! Допомога призначається інвалідам з дитинства 3 групи в розмірі 60%, а на дітей-інвалідів - 70% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Роботодавці зобов'язані враховувати програми реабілітації при створенні умов праці для інвалідів 3 групи, створювати або виділяти робочі місця (в т.ч. спеціальні) для їх працевлаштування, а також роботодавець повинен створити пільгові умови праці для таких осіб: організувати їх навчання та / або перекваліфікацію відповідно до рекомендацій МСЕ, встановити на їх прохання неповний робочий час (день або тиждень). Для працюючих інвалідів 3 групи надаються пільги, що стосуються часу для відпочинку, а саме: • щорічна основна відпустка на 2 дні довше звичайного (26 календарних днів); • обов'язкове надання за їх бажанням відпустки без збереження зарплати - до 30 календарних днів на рік. Выдповыдно до індивідуальної програми реабілітації інвалідам 3 групи надаються безоплатно або на пільгових умовах послуги з соціально-побутового і медичного обслуговування. На таких же пільгових умовах вони можуть отримувати: 1. технічні та інші засоби реабілітації (засоби для пересування, протезні вироби, сурдотехнічні засоби тощо), 2. вироби медичного призначення (індивідуальні пристрої, протези очей, зубів, щелеп, окуляри, слухові і голосоутворювальні апарати, ендопротези тощо), 3. автомобілі, крісла колісні з електроприводом - при наявності відповідного медичного висновку. Якщо розмір пенсії, яку отримують інваліди 3 групи, не перевищує мінімального розміру пенсії, то вони мають право на безоплатне придбання лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування, а при наявності медичних показань - на безкоштовне забезпечення санаторно-курортними путівками. Інваліди 3 групи мають право на 50% знижку вартості проїзду на внутрішніх лініях (маршрутах) повітряного, залізничного, річкового та автомобільного транспорту в період з 1 жовтня по 15 травня. Для отримання пільг на безоплатний проїзд в міському транспорті для Киян з інвалідністю, необхідно оформити картку Киянина в будь-якому відділенні Ощадбанку. Після отримання картки необхідно звернутись до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН), а саме до Відділу субсидій та пільг на житлово-комунальні послуги і активувати пільги на Картці. http://znayswoiprawa.tilda.ws/page5209902.html

Інше, інші питання

    Анна (24 квітень 2024)

    Доброго дня. Цікавить таке питання,чи має право на відстрочку чоловік у якого на утриманні троє дітей: перша дитина від попереднього шлюбу (сплачує аліменти),друга дитина від неофіційного першого шлюбу дружини (але дитина записана на батька,участі не приймає) і третя дитина спільна від теперішнього шлюбу

     Переглянути відповідь

    Марина (31 березень 2024)

    Добрый день. Мне осталось 12 месяцев до выхода на пенсию. Хочу поменять работу, при этом стать на учёт в центр занятости. Не отразится ли в будущем это на размер пенсии?

     Переглянути відповідь

    Світлана (26 березень 2024)

    Д.день! Норма робочого часу вчителя-дефектолога 18 годин на тиждень . Просимо вас надати нормативну-правову базу відпрацювання робочого часу вчителя-дефектолога, який працює в Медичній установі.

     Переглянути відповідь

    Наталія (25 березень 2024)

    Доброго дня. Державний заклад перебуває на стадії реорганізації шляхом приєднання до нової установи. Уже необхідно попереджати працівників про зміну умов праці та готувати штатний розпис для новоствореної установи. Підскажіть будьласка штатний розпис новоствореної установи повинен складатись лише з вакансій і через два місяці туди переводити людей чи зразу можна формувати штити з окладами персоналу, адже люди мають персональні надбавки і доплати, які значно впливають на фонд оплати праці затверджений штитним розписом? Дякую.

     Переглянути відповідь

    Ольга (15 березень 2024)

    Цікавить відповідь на таке питання. У грудні 2020 року отримала диплом магістра. У 2024 році атестуюся як вчитель початкових класів, але не маю курсів з підвищення кваліфікації за 2021 рік(за 2022 і 2023 роки маю 295 годин). Чи можу у такому випадку бути проатестована на II категорію?

     Переглянути відповідь

    Світлана (13 березень 2024)

    Доброго дня. На нашому підприємсві цех "А" з'єднують із цехом "Б" і утворюють цех із назвою "В". Посади фасувальник-пакувальник цеху "А" змінюються на посади фасувальник-пакувальник цеху "В". Як оформляти правильно: а) наказом про переведення на посаду в інший цех за згодою працівника (ч.1ст.32 КЗП) чи наказом про зміну назви цеху (без згоди працівника) (ч.2 ст.32 КЗП)?

     Переглянути відповідь

    Наталія (21 лютий 2024)

    Доброго дня! Чи може медична сестра ліцею суміщати виконання обов'язків вихователя по підвозу дітей? Та чи можна її тарифікувати як педагогічного працівника? Дякую.

     Переглянути відповідь

    Наталія (12 лютий 2024)

    Добрий день. Чи має право підприємство самостійно присвоїти ( раніше не було взагалі) робітникам розряди? При присвоєнні розрядів керуємось ДКХП. Якщо в ДКХП професія не розподіляється на розряди, як бути?

     Переглянути відповідь

    Наталія (12 лютий 2024)

    Добрий день. Плануємо присвоїти розряди робітникам підприємства. Чи маємо ми право самостійно присовїти розряди робітникам ? ( за погодженням з представником трудового колектива) розробити Положення про присвоєння розрядів , внести відповідні дані в колективний договір. створити комісію, взяти за основу при присвоєнні розрядів ДКХП . Якщо в ДКХП професія не розподіляється за розрядами . як бути?

     Переглянути відповідь

    Світлана ( 7 лютий 2024)

    Доброго дня Підкажіть, будь ласка, чи має право керівник державного підприємства ввести працівників в мінус по годинам( норма годин за квартал не буде відпрацьована) і заставити працівників писати заяви на свій рахунок. Дякую

     Переглянути відповідь

Шукаєте роботу?

Шукаєте персонал?

Часто шукають

↑ Вгору