Добігає кінець літа, ми перебуваємо на порозі осені. Настання «золотої» пори року – безумовно, у кожного з нас це також асоціація з новим навчальним роком. Jobs.ua за допомогою цієї статті хочуть нагадати усім батькам, як це насправді важливо – змалку навчати дітей працювати над власними проектами. Працювати і отримувати задоволення, звісно ж.
Працювати навіть на дуже грошовій роботі – це престижно і статусно, але навіть така робота відрізняється від власної діяльності. Власної справи, якщо хочете. В чому ж відмінність? А відмінність в тому, що від власної справи відчуваєш натхнення і піднесеність, яку складно відчути в процесі виконання чужої роботи, нехай вона й виконується якісно і професійно. І що по-справжньому відрізняє власні проекти від робочої рутини – це те, що такий проект виконується добровільно, а не через те, що ви зобов’язані, і ви робите свій проект самостійно (або співпрацюєте з іншими людьми).
Тому навчити дітей переносити це вміння в доросле життя, тобто вміння працювати над власним проектом, та ще отримувати від цього моральне задоволення – насправді це безцінно. Тому всіляко розвивайте самостійність у своїй дітей. Це одне з найважливіших завдань, які постають перед батьками ще тоді, коли їхнім малюкам виповнюється 3-4 роки. Але й винагорода буде значна: ваша дитина зможе самостійно вирішувати в житті завдання будь-якої складності.
Приміром, ви зауважили, що ваша дитина любить конструювати. Є такі діти, які не так люблять гратися вже сконструйованими будиночками, як будувати їх. В такому випадку познайомте власну дитину з архітектурою, будівництвом та інженерією. Всіляко заохочуйте її в цьому напрямку – даруйте цікаві книги з відповідної тематики, підказуйте корисні канали на ютубі та тік-тоці. До речі, той же самий тік-ток можна налаштувати відповідним чином, щоб дитина не лише залипала у ґаджети (а хто з дітей не залипає?..), а ще й навчалася чомусь корисному; щоб з дитинства вчилася знаходити – і знаходила! – потрібну інформацію, вміла її аналізувати і застосовувати у реальному житті.
Ваше завдання – підштовхнути у вказаному напрямку; роз’яснити, якщо щось незрозуміло; підказати і справедливо оцінити результати діяльності і досягнення; а для дитини навіть невелике досягнення – це вже Досягнення. І досить часто ми, дорослі люди, не розуміємо таких речей (наче забули той факт, що теж колись були дітьми).
І ще про важливе – давайте поміркуємо на тему оцінок і чому їхнє значення не варто перебільшувати.
Привчайте дитину, щоб вона простіше ставилася до оцінок. Не так оцінки, як вміння самостійно вирішувати ту чи іншу проблему – ось що дійсно важливо. І чим би ваша дитина не захоплювалася, чим би не займалася – надавайте їй всі можливості для цього. І якщо ваш школяр чи школярка з регулярною періодичністю змінюють свої захоплення – це теж добре, це теж нормально. Це нормально, якщо дитина мріяла стати продавцем морозива, через рік чи два вона вже хоче стати кінологом, а ще через деякий час, подивившись фільми про детективів, вже хоче стати детективом.
Тому, повторимося, навчіть дитину захоплюватися власною діяльністю, а що це за діяльність – це вже інше питання. Ваш син любить комікси? Купуйте йому комікси, заодно й самі поцікавтеся цим питанням. Ваша донька малює в альбомі зображення суконь і платтячок, хоче стати дизайнеркою одягу? Чудово! Зробіть усе від вас залежне, щоб її мрія стала реальністю. І щоб у майбутньому вона заробляла на життя улюбленою справою, а не мучилася б на неулюбленій роботі вісім годин щодня і п’ять днів на тиждень.
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?
Дорогі партнери, колеги, друзі!
Щиро вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!
Шановні клієнти!
Напередодні нового року пропонуємо знижки на період з 23 грудня по 31 січня.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.