Девід Гребер, американський антрополог та анархіст, за декілька років до своєї смерті встиг написати і видати книгу з досить цікавою назвою «Bullshit Jobs: A Theory». В своїй книзі він намагався розібратися з феноменом так званої безглуздої роботи. Пропонуємо і вам поміркувати на цю тему.
Чимало економістів двадцятого століття були надто оптимістичними в своїх прогнозах щодо майбутнього. Вони наївно вважали, що вдосконалення технологій і засобів виробництва дозволять наступним поколінням працювати по декілька годин в день, а решту часу приділяти на творчість, сім’ю чи саморозвиток.
Всі ми прекрасно знаємо, що цього не сталося.
Але чому прогнози економістів першої половини двадцятого століття не справдилися? Девід Гербер у своєму дослідженні звернув увагу на те, що чимало сучасних професій взагалі не пов’язані із створенням кінцевого продукту. Крім того, відбувається штучне роздування важливості деяких професій, особливо в адміністративному секторі. Якщо об’єктивно, виконання багатьох робіт у великих корпораціях і компаніях можна замінити комп’ютерними програмами. Чи взагалі скасувати. Але тоді постає інше питання – що робити з усіма цими працівниками, чим їх(їм) зайняти(ся)?
Так, є. Принаймні, Девід Гребер проводить паралелі між просто безглуздою роботою і паскудною роботою – тобто такою роботою, яка приносить користь суспільству, але водночас не є в пошані і, до того ж, погано оплачується. Наприклад, це сміттярі та прибиральники вулиць. Що одна, що інша робота вкрай потрібні, інакше ми всі задихнулися б у власному, пробачте за прямоту, смітті. А от якби одного дня зникли усі корпоративні юристи чи лобісти, за ними навряд чи сумували б навіть їхні клієнти.
Двадцять перше століття стало апогеєм бездумного споживання. І одноразових речей. В історії людства ще не було такого періоду, щоб вироблялися так багато продукції і, найголовніше – дешевої та неякісної. А Велику Тихоокеанську сміттєву пляму в певному сенсі можна назвати не лише результатом культури бездумного споживання, а й наслідком безглуздої роботи, яку виконують мільйони робітників на фабриках «третього світу», виробляючи нескінченну третьосортну продукцію, яка прослужить недовго, а неякісний пластик, з якого вона зроблена, з часом поповнить численні сміттєзвалища у всіх куточках світу. Зокрема й океан, і далі продовжуючи наносити величезну шкоду усій екосистемі планети.
Так, звичайно, можна сказати: «Що ж поробиш, так влаштована світова економіка, так влаштований капіталізм. Та й мільйони, сотні мільйонів людей, які працюють на цих фабриках – куди ж їх подіти? Потрібно ж їх чимось зайняти». Так, звісно, і в цьому теж полягає ще одна глобальна проблема сучасного людства. І як її вирішувати – насправді ніхто не знає.
А ви як вважаєте, шановні читачі Jobs.ua? Чи з’явиться в найближчому майбутньому глобальне вирішення усіх цих проблем, зокрема феномену безглуздої роботи?
Короткий світловий день, холод і осіння мряка впливають на настрій, а втома, апатія і навіть легка депресія — компаньйони гнітючих осінніх днів. Втім, скористайтеся нашими порадами, щоб мінімізувати стрес від перебування в такій непривітній «компанії».
Новачок на роботі. До нього завжди придивляються. Від того наскільки новий співробітник уважний, тактовний та обачний залежить, як його прийме колектив, як складатимуться взаємини з керівництвом. Треба докласти чимало зусиль, щоб перше враження було гідним, адже другого шансу може й не бути.
В сучасному ритмі життя, коли треба скрізь встигнути і багато чого зробити, наша пам'ять час від часу дає збій. Не завжди пам'ятаємо, де лежать документи, забуваємо про заплановану зустріч, вийшовши з дому, важко згадуємо, чи вимкнули з розетки праску тощо. А причина такого збою – перевтома, часті хвилювання, і, як не дивно, одноманітність.
Підвищення по службі чи в іншій діяльності, досягнення популярності, слави тощо – це все кар'єра. А з чого починається це сходження і коли? На це запитання дає відповідь соціолог із Оксфорда Марк Тейлор.
Декілька порад від наших експертів про те, як, повернувшись до роботи, правильно застосувати «відновлений багаж сил».