UARU
Ваш акаунт не активовано. Перевірте пошту. 
  1. Робота в Україні
  2. Публікації про роботу
  3. Шукачу
  4. Знай свої права
  5. Коли понаднормову роботу можна вважати незаконною

Коли понаднормову роботу можна вважати незаконною

27.11.2020 710
Коли понаднормову роботу можна вважати незаконною

Коли понаднормову роботу можна вважати незаконною

27.11.2020     710

Роботодавці в нашій країні не завжди дотримуються вимог законодавства щодо праці, зокрема Кодексу законів про працю, який регулює всі питання, пов’язані з трудовою діяльністю. Щоб захистити свої права, працівник повинен знати, коли його хочуть додатково «навантажити» незаконною надурочною роботою.

Що таке понаднормова робота?

Понаднормовими (або надурочними) вважаються види робіт понад встановлену тривалість робочого дня (детальніше про всі моменти, пов’язані з робочим днем, можна ознайомитися в Кодексі законів про працю, статті 52, 53 і 61), які виконуються за розпорядженням роботодавця в тих випадках, які зазначені законодавством.

Граничні норми для такого виду робіт не повинні перевищувати чотири години протягом двох днів підряд, і не більше ста двадцяти годин в рік. Крім цього, повинен вестися облік перепрацьованих годин кожного працівника.

Особливі випадки, коли допускаються надурочні роботи

Роботодавець можна залучати працівників до такого виду робіт у передбачених законодавством ситуаціях (частина 3-тя 62-ї статті КзПП). Перелічимо їх:

  • При відверненні та ліквідації наслідків громадського або стихійного лиха, виробничих аварій, або здійснення робіт, потрібних для оборони країни у військовий час;
  • Коли потрібно виконати суспільно необхідні роботи, пов’язані з інфраструктурою (водо- та газопостачання, опалювальні роботи чи освітлення, каналізація та прокладення зв’язку), щоб усунути випадкові або несподівані обставини, які впливають на їх правильне функціонування;
  • Коли необхідно завершити вже почату роботу, яку не вдалося завершити в звичний робочий час внаслідок непередбачуваних обставин чи через технічні умови виробництва – але такі роботи можливі тільки тоді, коли їхнє припинення означатиме псування або загибель громадського або державного майна; також понаднормова робота можлива, коли необхідно здійснити невідкладний ремонт механізмів та будь-якого устаткування, коли наявна їхня несправність;
  • Коли необхідно виконати вантажно-розвантажувальні операції, щоб запобігти простою рухомого складу чи скупчення вантажів, щоб не допустити зупинку робіт для великої кількості робітників, у пунктах відправлення та призначення;
  • Коли потрібно продовжити роботу, яка не може перерватися, у випадку нез’явленні іншого працівника; цей випадок передбачає від роботодавця негайно вжити необхідні заходи, щоб замінити змінного працівника іншою людиною.

Які роботи не можна вважати понаднормовими?

Деякі види робіт можна помилково сплутати з надурочними. Jobs.ua наголошує, які види робіт не вважаються надурочними:

Якщо ви працюєте в порядку сумісництва (звичайно, на основі трудового договору);

Якщо ви відпрацьовуєте дні відпочинку, надані згідно з 3-ю частиною 73-ї статті КЗпП України;

Якщо ви працюєте за ненормованим робочим днем.

Роботодавець не має права залучати до понадурочних робіт:

  • Неповнолітніх;
  • Вагітних жінок та жінок, діти яких не досягли трирічного віку.

Пам’ятайте! Години понаднормової праці вам повинні оплатити в подвійному розмірі.

Підсумовуючи все вищесказане, для українських громадян питання надурочних робіт доволі часто становить серйозну проблему. Складно відмовити роботодавцю, який погрожує звільненням чи позбавленням премії. Так, для багатьох людей це може бути непросто – відстояти свою позицію. Але завжди можна звернутися на гарячу лінію, щоб повідомити про порушення своїх трудових прав.

Читайте також

  • Тривожні сигнали: 5 рис, які мають насторожити рекрутера17 грудень, 2024

    Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.

  • Токсичні колеги: 7 життєвих уроків, які працюють на вас11 грудень, 2024

    Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.

  • Робота над помилками (у спілкуванні) 8 грудень, 2024

    Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.

  • Покоління зумерів: розвінчуємо міфи про їхній підхід до роботи і життя 4 грудень, 2024

    Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.

  • Безперебійна робота під час блекаутів: як адаптуватися компаніям та працівникам28 листопад, 2024

    Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.


Часто шукають

↑ Вгору