Ви коли-небудь задумувались над тим, що зацікавити молодь фермерською працею – це дійсно проблема? Адже фермери в будь-якій країні старіють, а молоде покоління не надто прагне займатися «рабською працею», яка часто-густо не передбачає вихідних, адже овочі в теплицях не будуть чекати, поки людина візьме відпустку і гайне на відпочинок на тридцять днів. Але давайте на прикладі французьких фермерів розглянемо разом із Jobs.ua, як вони намагаються зацікавити молодь цією благородною працею.
Так, фермерська праця – непроста і благородна, адже всі ми полюбляємо ласувати свіженькими овочами, ягодами та фруктами. А вони, як відомо, не на полицях супермаркетів зростають. Але поговоримо про Францію і тамтешніх фермерів.
Франція, можна сказати, зернова «житниця» Євросоюзу. І взагалі, на цю країну припадає п’ята частина усієї сільськогосподарської продукції, яка вирощується в ЄС. Поряд з тим, приблизно половині французьких фермерів уже за п’ятдесят, тому для французької економіки це вкрай важливе питання – хто прийде їм на зміну?
А на зміну їм могли б прийти ті 18% молоді, які з якоїсь причини не працюють. Але молодь не поспішає займати 70 тисяч робочих місць в сільськогосподарській сфері, навіть попри те, що для багатьох молодих людей фермерство є сімейною справою. Фермерство для них – рабська праця, і займатися нею вони не хочуть.
Щоб переламати цю ситуацію, тамтешні підприємці намагаються осучаснити фермерські підприємства. Наприклад, цікавим проєктом в цьому напрямку можна вважати стартап-кампус «Гектар», який розташовується неподалік від Парижа. Тут програмісти проектують роботів, які зможуть автоматизувати збір врожаю, також розробляють бігдата-системи, а майбутні фермери вчаться перетворювати фермерську справу на сучасний бізнес, який водночас буде прибутковим та екологічним. Та й вміння привабити інвестора потребує знання багатьох речей, і цьому теж навчають у «Гектарі».
Цікава ситуація із дипломами та взагалі процесом навчання. Школа планує приймати по 2 тис. студентів щороку, але оплату за навчання не бере; але й диплом державного зразка не може видати, адже залежить від приватних та корпоративних інвесторів. І тут є проблема, адже диплом потрібен майбутнім фермерам, бо тільки так у Франції можна розпочати цю справу і отримувати державні дотації. Але засновники експериментального стартапу для молодих фермерів вважають, що їхні випускники випереджатимуть в креативності та підприємливості випускників традиційних навчальних закладів. А от наскільки вдалим виявиться цей експеримент в майбутньому, покаже тільки час.
Ще одним цікавим експериментом можна вважати овочеву ферму «НеоФарм», яку з «Гектаром» розділяє пів години їзди. Тут молоді програмісти працюють над тим, щоб повністю роботизувати процес садіння, вирощування та збору врожаю. Робототехніка зацікавлює технічно підковану молодь. Для них це стає своєрідним викликом.
Цих молодих фермерів суспільство так і назвало – неоселянами. А що, чому б ні? Кавоварки та роботизовані пристрої в теплицях – чим не новаторські речі? Також «НеоФарм» пропонує своїм працівникам розмірений графік роботи, доступ до найновіших технологій і можливість розвиватися в цьому напрямку.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.