Диплом престижного вузу наділяє його власника безмежними перспективами. Тільки не магічними, а цілком реальними. Вивчитись в університеті зі світовим іменем – це здобути собі репутацію ще до прийому на роботу. Випускники Гарварда, Кембриджа, Массачусетського технологічного інституту працюють в найсолідніших приватних і державних установах. Їх з радістю приймуть на стажування топові компанії світу. Так чому в західних країнах вдалося це зробити, а нашій країні – ні? Jobs.ua спробували розібратися в цьому питанні.
В п’ятірку найкращих вишів світу в 2019 році потрапили чотири університети США і британський Оксфордський університет (4 місце). Інші місця відповідно зайняли:
1) Массачусетський інститут технологій;
2) Стенфордський університет;
3) Гарвард;
5) Каліфорнійський технологічний інститут.
Що стосується Європи, в п’ятірці найкращих вузів опинились четверо британських університетів. Воно й не дивно, адже Велика Британія славиться високим рівнем освіти впродовж багатьох століть (Оксфордський університет є найстарішим англомовним університетом в світі, він заснований на початку ХІІ-го століття!). Цей славетний університет тримає незмінну першість, а чотири інших місця поділили наступні заклади освіти:
2) Швейцарський федеральний інститут технологій;
3) Кембриджський університет;
4) Університетський коледж Лондона;
5) Імперський коледж Лондона.
Багато питань впирається у проблему фінансування. Якісна освіта коштує чимало грошей. Щоб найняти найкращих професіоналів, їм потрібно запропонувати достойну оплату. Щоб створити належні умови навчання і практичних досліджень, в розпорядженні університету повинні бути чималі кошти.
Якщо ми поглянемо на Гарвард, Оксфорд, інші видатні університети, виявимо одну цікаву особливість: ці навчальні заклади – приватні. Це означає, що вони не фінансуються державою; вони мають свій бюджет, і розпоряджаються ним на свій розсуд, не звітуючись за це перед державою.
Виділимо ключові моменти успіху перелічених вище університетів:
На жаль, світовий рейтинг українських вузів бажає кращого. Можна мріяти про те, що колись хоча б один з університетів України потрапить в сотню найкращих вузів світу, але реальність наступна – шість українських вузів потрапили лише в тисячу найкращих закладів світу:
Досить невтішні цифри, чи не так? Що ж заважає нашим вузам займати достойні місця на світовій арені?
Глобальний рейтинг найкращих університетів світу ((QS World University Rankings) враховує наступні показники: науково-дослідницька репутація вишу, частота цитованості наукових публікацій, співвідношення викладачів і студентів, а також яку оцінку надають випускникам вузів їхні майбутні роботодавці. По всіх цих пунктах наші заклади освіти суттєво програють іноземним вишам.
Окрім переліченого, серед найболючіших проблем нашої освіти виділимо наступні: корупція і брак фінансування. Ці речі настільки пов’язані між собою і взаємно переплітаються, що навряд чи хтось насправді розуміє, як розірвати це зачароване коло. Для прикладу, бюджет Массачусетського технологічного інституту складає більш ніж 3 млрд. доларів – це фантастична сума для всіх українських вишів, взятих разом! І це лише бюджет одного вузу, нехай і найпрестижнішого в світі.
І все ж відмітимо один позитивний момент – ще десять років тому жоден з навчальних закладів України не потрапляв навіть в топ-500. Все ж таки є позитивні зрушення в цьому напрямку.
(* на світлині – головний корпус Массачусетського інституту технологій, м. Кембридж, штат Массачусетс.)
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.