Диплом престижного вузу наділяє його власника безмежними перспективами. Тільки не магічними, а цілком реальними. Вивчитись в університеті зі світовим іменем – це здобути собі репутацію ще до прийому на роботу. Випускники Гарварда, Кембриджа, Массачусетського технологічного інституту працюють в найсолідніших приватних і державних установах. Їх з радістю приймуть на стажування топові компанії світу. Так чому в західних країнах вдалося це зробити, а нашій країні – ні? Jobs.ua спробували розібратися в цьому питанні.
В п’ятірку найкращих вишів світу в 2019 році потрапили чотири університети США і британський Оксфордський університет (4 місце). Інші місця відповідно зайняли:
1) Массачусетський інститут технологій;
2) Стенфордський університет;
3) Гарвард;
5) Каліфорнійський технологічний інститут.
Що стосується Європи, в п’ятірці найкращих вузів опинились четверо британських університетів. Воно й не дивно, адже Велика Британія славиться високим рівнем освіти впродовж багатьох століть (Оксфордський університет є найстарішим англомовним університетом в світі, він заснований на початку ХІІ-го століття!). Цей славетний університет тримає незмінну першість, а чотири інших місця поділили наступні заклади освіти:
2) Швейцарський федеральний інститут технологій;
3) Кембриджський університет;
4) Університетський коледж Лондона;
5) Імперський коледж Лондона.
Багато питань впирається у проблему фінансування. Якісна освіта коштує чимало грошей. Щоб найняти найкращих професіоналів, їм потрібно запропонувати достойну оплату. Щоб створити належні умови навчання і практичних досліджень, в розпорядженні університету повинні бути чималі кошти.
Якщо ми поглянемо на Гарвард, Оксфорд, інші видатні університети, виявимо одну цікаву особливість: ці навчальні заклади – приватні. Це означає, що вони не фінансуються державою; вони мають свій бюджет, і розпоряджаються ним на свій розсуд, не звітуючись за це перед державою.
Виділимо ключові моменти успіху перелічених вище університетів:
На жаль, світовий рейтинг українських вузів бажає кращого. Можна мріяти про те, що колись хоча б один з університетів України потрапить в сотню найкращих вузів світу, але реальність наступна – шість українських вузів потрапили лише в тисячу найкращих закладів світу:
Досить невтішні цифри, чи не так? Що ж заважає нашим вузам займати достойні місця на світовій арені?
Глобальний рейтинг найкращих університетів світу ((QS World University Rankings) враховує наступні показники: науково-дослідницька репутація вишу, частота цитованості наукових публікацій, співвідношення викладачів і студентів, а також яку оцінку надають випускникам вузів їхні майбутні роботодавці. По всіх цих пунктах наші заклади освіти суттєво програють іноземним вишам.
Окрім переліченого, серед найболючіших проблем нашої освіти виділимо наступні: корупція і брак фінансування. Ці речі настільки пов’язані між собою і взаємно переплітаються, що навряд чи хтось насправді розуміє, як розірвати це зачароване коло. Для прикладу, бюджет Массачусетського технологічного інституту складає більш ніж 3 млрд. доларів – це фантастична сума для всіх українських вишів, взятих разом! І це лише бюджет одного вузу, нехай і найпрестижнішого в світі.
І все ж відмітимо один позитивний момент – ще десять років тому жоден з навчальних закладів України не потрапляв навіть в топ-500. Все ж таки є позитивні зрушення в цьому напрямку.
(* на світлині – головний корпус Массачусетського інституту технологій, м. Кембридж, штат Массачусетс.)
Прояви дискримінації на співбесідах зазвичай не вибиваються зі стандартного кола питань. Хоча іноді HR-спеціалісти можуть і здивувати. Сьогодні з’ясовуємо, як відповідати кандидату в подібних ситуаціях.
Ще в часи пандемії фрилансерські заробітки для багатьох українців стали справжнім порятунком. Відтак чимало батьків усвідомили просту істину: потрібно не лише вчити дітей фінансовій грамотності, а й зацікавлювати дитину фрилансом. Як це робити? Детальніше читайте в статті.
Робочі зустрічі не завжди минають ефективно, бажані результати залежать від низки факторів. Чому так відбувається і як цьому запобігти, — читайте в статті.
Насправді це серйозна проблема багатьох людей, тобто вміння працювати з власною агресією. З’ясуємо разом з Jobs.ua, як правильно працювати з агресією і знайти їй краще застосування, аніж ображати одне одного в соцмережах.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.