Пандемія коронавірусу перенесла більшу частину бізнесу по квартирам і будинкам. Адаптивний карантин частково вирішив питання з поверненням працівників на звичні місця, але значна частка співробітників працюють віддалено. Тому у власників бізнесу повинне бути вирішене питання захисту корпоративних даних, адже працівники, які працюють дистанційно, можуть стати мішенню зловмисників. Jobs.ua пропонує дізнатися, які кроки в цьому напрямку слід здійснити найперше.
Так чи інакше, дистанційний формат роботи буде збережений навіть після того, як пандемія COVID-19 піде на спад. Дослідження свідчать, що дистанційка стане звичним форматом роботи для багатьох компаній на всіх континентах без винятку (окрім Австралії, напевно. В них там хоч є цей коронавірус?).
Пандемія загнала по квартирам і будинкам також хакерів (якщо вони звідти взагалі колись вибирались). Тому кількість кібератак не лише зросла, а й зросла їхня якість. Тому власникам бізнесу необхідно зрозуміти одну просту річ: потурбуйтеся вже зараз про безпеку віддалених місць роботи.
Пам’ятайте про дві речі, якщо у вашій компанії працюють віддалені співробітники:
З цих двох речей випливає наступне: вам потрібен надійний захист від кібератак.
В наш просунутий час однієї антивірусної програми, встановленої на комп’ютері віддаленого працівника, буде мало. Подібні типові рішення на зразок покупки корпоративної версії популярного антивірусу гроші компанії зекономить, але чи надасть високий рівень захисту корпоративним даним? Навряд чи.
Відповідь тут наступна – вам потрібне комплексне рішення. А що туди входить, читайте далі.
Пам’ятайте, що підключення працівників з власних пристроїв збільшує ризики крадіжки чи втрати важливих даних. Тому – окрім звичайного антивірусу – використовуйте сучасні рішення по захисту від небезпечного ПЗ, впровадьте в практику багатофакторну автентифікацію і автоматизований процес перевірки безпеки усіх пристроїв, які є в мережі.
Потурбуйтеся також про те, щоб забезпечити можливість автоматичного налаштування всіх цих компонентів на віддаленому місці роботи. Використовуйте тільки ліцензовані програми на робочих пристроях.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?