Іноді хочеться вмити очі чистою водою, коли читаєш коментарі на фейсбуці, в інстаграмі чи в Х. Насправді це серйозна проблема багатьох людей, тобто вміння працювати з власною агресією, вміння направити її в конструктивне русло. З’ясуємо разом з Jobs.ua, як правильно працювати з агресією і знайти їй краще застосування, аніж ображати одне одного в соцмережах.
Коли переповнює агресія і злість, направте її не на колег чи, борони боже, близьких людей —спрямуйте її на російських ботів у твіттері. Цього «добра» там вистачає, а методика наступна: пишете ботам провокативні коментарі, тиснете «ігнорувати», щоб не приходило сповіщення, що вам відписали, — і рухаєтеся далі. Нехай боти тратять час, відписуючи вам, а ви тим часом скидаєте агресію, і люди при цьому не страждають. А на особливо агресивних ботів кидайте скарги, там великий вибір опцій на що скаржитися. Лиш поміркуйте: якби українці таким чином гасили свою агресію і лють, в Х не встигали б реєструватися нові боти.
Прагнете вивчити англійську, та все не вдається? І не вдасться, якщо не почнете дивитися фільми… без субтитрів. Так, це незручно, некомфортно і незрозуміло, про що йдеться, бо діалоги акторів — наче тарабарщина. Та зачекайте, проявіть терпіння. І щоразу, коли кортить вилити на когось агресію в соцмережах, вмикайте англомовний контент. Фільми чи серіали, документалки чи інтерв’ю кінозірок — самі обирайте, що дивитися. Нехай це стане ще одним чудовим способом для вас, як перенаправити агресію в добре русло.
Крім власне аудіювання, обов’язково проговорюйте фрази, які сподобалися, вголос. Фрази, слова, окремі речення і словосполучення. Між іншим, це й тренування голосових зв’язок, бо нашому голосовому апарату доводиться «повикручуватися», щоб навчитися правильно, без акценту, вимовляти слова бездоганною англійською. Ну, чи майже бездоганною. І скільки ми тут зайців вбиваємо одним пострілом? Розвиваємо аудіювання, скидаємо агресію і тренуємо голосові зв’язки… а вони, повірте, таки справді тренуються — три в одному. Три зайці одним пострілом, непогано.
Для чоловіків, та й для жінок теж, робота з кікбоксерським мішком — один з найкращих способів «скинути» агресію, якщо переповнюють негативні емоції. І негатив погасите, і потренуєте удари й ударні комбінації. Та й для дихальної системи кілька трихвилинних раундів біля мішка стануть хорошим щоденним тренуванням. Єдина проблема полягає ось у чому: якщо живете в квартирі, є труднощі з тим, куди почепити кікбоксерський мішок. А він чималий, 1,8 м у висоту. Та якщо вдуматися, це значно менша проблема, аніж невміння стриматися в суперечці і наговорити зайвого. Ідеальний варіант, якщо живете в багатоквартирному будинку — лоджія або балкон. Правда, на балконі удари ногами сильно не відпрацюєш, але побоксувати, потренувати удари колінами і ліктями (привіт, муайтай) — саме те, що потрібно.
А як ви працюєте з агресією, які методи застосовуєте? Поміркуйте над цим на дозвіллі; візьміть за звичку практикувати їх щодня.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?