Деякі претенденти вважають цілком нормальним іноді відійти від правди. Ймовірно, гарне резюме покращує самооцінку, людина відчуває себе впевнено перед співбесідою, сподівається підвищити власні шанси на швидке та вигідне працевлаштування. З позиції пересічної людини такий маневр можна зрозуміти, але з погляду ділової етики так робити однозначно не можна. Вводити в оману потенційного роботодавця – дуже погана ідея. Спробуємо розібратися, про що ж частіше брешуть кандидати на посаду.
Претенденти часто говорять неправду про свої навички, вважаючи при цьому, що вимоги до кандидатів на вакансії сильно завищені. Такий вид обману перевіряється одразу ж на співбесіді. Людину можуть направити до технічного відділу, щоб перевірити його вміння володіння потрібними програмами, багатьом кандидатам дають тестові завдання.
Трапляється, що з якихось причин працедавець не перевіряє вірогідність указаних у резюме вмінь. З часом, починаючи працювати, людина розуміє, що вимоги до вакансії були прописані не просто так. Урешті-решт – випробувальний термін не витримано. Отже, якщо потрібен кандидат з «вільним володінням англійської мови», а ви нею не володієте – ця вакансія не для вас. Краще навчитися та засвоїти всі навички, необхідні для вподобаної вакансії. Якщо для цього потрібно небагато часу, у супроводжувальному листі можна вказати, за який термін ви плануєте цьому навчитись.
Буває, що здобувач не включає до свого резюме деякі місця роботи або, навпаки, приписує собі зайві обов’язки та заслуги. Частіше за все це роблять тоді, коли інформацію складно перевірити. Замовчування попереднього досвіду виправдано, коли він не має значення для нових кар’єрних планів, наприклад у випадках із надкваліфікацією. Багато людей взагалі не вважають це брехнею, але приховування – також неправда, хоча й нешкідлива.
Потенційний роботодавець під час співбесіди може поцікавитися такою цифрою. Кандидат має право не відповідати. Можна сказати, що ця інформація конфіденційна і ви не бажаєте її розголошувати. Не слід обманювати – завжди знайдеться можливість дізнатися правду. Замість цього краще розповісти про свої досягнення на попередньому місці роботи, про те, чим ви пишаєтеся, ті випадки, коли ви були на висоті.
Дуже часто кандидати говорять неправду щодо причин свого прагнення працювати в компанії. Щоб не брехати про свою мотивацію і не вдавати інтерес, доцільно знайти роботу, яка дійсно до вподоби. Інакше, відповідаючи на питання «Чому ви хочете працювати в нашій компанії?», доведеться вигадувати що завгодно: від «розвитку своїх професійних якостей» до «мрію, щоб ваша компанія досягла значного успіху».
Перерва у стажі також може стати приводом для приховування. Дехто не хоче вказувати, що він довго шукав місце роботи, дехто – пояснювати проблеми на попередній посаді. Усе ж таки перерву не варто приховувати, краще показати, що не прогаяли цей час. Навіть якщо причини перерви особисті, наприклад догляд за кимось з родичів, – краще сказати правду. Якщо під час паузи вдалося підвищити свою кваліфікацію – пройти стажування, курси або попрацювати фрілансером, доречно зазначити це в резюме та в супроводжувальному листі. Краще пояснити все самому, ніж очікувати питань.
Можна приховати те, що стосується особистого життя кандидата. Це можуть бути вік, кількість і вік дітей, сімейний стан, шкідливі звички, хобі, і ось чому:
В усіх інших випадках краще писати в резюме правду, говорити відкрито під час співбесіди, бо розкрити інформацію в наш час дуже легко.
Отже, ефектне резюме дійсно може додати впевненості кандидату, але найкращу психологічну підтримку здійснює документ, в якому зазначена лише правдива інформація. Особливо в тому разу, коли його текст добре продуманий, структурований та має змістовний опис справжніх навичок та вмінь, важливих досягнень. Експерти з кар’єрних питань попереджають: правда все одно стане відомою. Її можна легко розкрити під час співбесіди або у процесі випробувального терміну. Роботодавці вважають, що брехня – достатній привід, щоб відмовити претенденту в отриманні посади. Пам’ятайте про це.
Прояви дискримінації на співбесідах зазвичай не вибиваються зі стандартного кола питань. Хоча іноді HR-спеціалісти можуть і здивувати. Сьогодні з’ясовуємо, як відповідати кандидату в подібних ситуаціях.
Ще в часи пандемії фрилансерські заробітки для багатьох українців стали справжнім порятунком. Відтак чимало батьків усвідомили просту істину: потрібно не лише вчити дітей фінансовій грамотності, а й зацікавлювати дитину фрилансом. Як це робити? Детальніше читайте в статті.
Робочі зустрічі не завжди минають ефективно, бажані результати залежать від низки факторів. Чому так відбувається і як цьому запобігти, — читайте в статті.
Насправді це серйозна проблема багатьох людей, тобто вміння працювати з власною агресією. З’ясуємо разом з Jobs.ua, як правильно працювати з агресією і знайти їй краще застосування, аніж ображати одне одного в соцмережах.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.