Любите прокрастинувати, а потім мучаєтесь через купу невиконаних справ? Прокрастинація – це не завжди погано, але зловживати нею точно не потрібно. А чому це не завжди погано і як з нею боротися – давайте також дізнаємося разом із Jobs.ua.
Якщо ви поцікавитеся цим терміном в інтернеті, ви знайдете декілька визначень. Мабуть, найточнішим можна вважати наступне пояснення цього терміну: «Прокрастинація – це синдром постійно відкладених справ, заміна їх приємною діяльністю (постійні перерви на чай чи каву, комп’ютерні ігри та зависання в соцмережах і т.д.). Це призводить до ряду проблем: зниження самооцінки і працездатності, появи стресу і почуття провини за невиконані справи».
Синдром, ось яке слово присутнє в цьому визначенні. Тобто це відбувається регулярно, а не впродовж декількох днів. Якщо ви відклали важливі справи на день-другий, і робите це нечасто, прокрастинацією це не назвеш. Також прокрастинацію не потрібно плутати із звичайною лінню, адже лінива людина не відчуває мук совісті через невиконану роботу, а ось прокрастинатор – відчуває, та ще й як!
Ось чіткі ознаки, які вказують на те, що ви не прокрастинатор:
Але навіть якщо ви розумієте, що почали прокрастинувати, але не маєте сил, щоб упоратися з нею – це теж не завжди погано. Прислухайтеся до своїх відчуттів, проаналізуйте останні два-три тижні на предмет завантаженості та якісного відпочинку. Можливо, ви занадто впряглися в роботу, постійно докоряєте собі, що можна зробити ще більше, а в результаті потерпає ваш відпочинок і навіть сон. В такому разі не потрібно дивуватися, що організм відповідає втомою і небажанням братися навіть за улюблену роботу.
Прокрастинація навіть може принести вам користь, але тільки в тому випадку, коли вона призводить до потрібних роздумів («Чи в правильну сторону рухаюся, чи не ігнорую свої власні бажання та мрії?») і потрібних висновків («Я повинен змінити в своєму житті конкретно ось ці речі, щоб наблизитися до реалізації своїх цілей і навчитися цінувати себе і не докоряти через найменшу дрібницю»).
Найперше і найважливіше – перестаньте собі докоряти. Перестаньте гризти і мучити себе, бо такі психологічні тортури тільки погіршують ситуацію. Спробуйте зрозуміти, що всі люди час від часу прокрастинують, бо завалюють баланс між роботою та особистим життям, чи погано висипаються, або ще через якусь причину. Краще потіште себе чимось приємним, а якщо відчуваєте, що вам потрібен реальний відпочинок, і одним вікендом це питання не закриєш – не вагайтесь і беріть відпустку. Два-три тижні повноцінного відпочинку з вимкненим робочим чатом – це один з найдієвіших способів перезавантажитися і знову відчути голод за улюбленою роботою. Ви одразу впізнаєте це відчуття, коли дуже-дуже кортить стати до роботи: в народі ще кажуть «чешуться руки до роботи». Добрий відпочинок прекрасно наближає цю мить.
Також перегляньте своє ставлення до сну, якщо досі цього не зробили. Лягати спати після півночі – це прокидатися вранці з важкою головою і втомою. Як тут виконувати свою роботу і приділяти час саморозвитку, якщо з самого рання ваша внутрішня «батарейка» розряджена наполовину?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?
Дорогі партнери, колеги, друзі!
Щиро вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!
Шановні клієнти!
Напередодні нового року пропонуємо знижки на період з 23 грудня по 31 січня.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.