Навіть в моменти успіху ми часто сумніваємося в собі. А якщо удача відвернеться? А якщо спіткає невдача, і успіх обернеться зворотним боком? Без сумнівів, багатьом з нас знайомі ці каверзні питання. А що вже говорити про чорні смуги в житті, коли неприємності слідують одна за одною! Давайте розберемося разом з Jobs.ua, як побороти в собі цей деструктивний підхід.
Відомий у психології під назвою «Комплекс Полікрата» психологічний стан, який можна розглядати як один з різновидів комплексу неповноцінності. Його можна охарактеризувати як відчуття тривоги, коли людині все вдається, але навіть досягнення нових вершин не приносить бажаного задоволення. Якщо цей неприємний стан не побороти в собі, з часом він призведе до неврозів, депресії і панічних атак. Як його здолати? Варто дотримуватися наступних рекомендацій.
Всі наші проблеми криються в минулому. В дитячому віці формується наша психіка, і негативний досвід – фізичне чи психологічне насильство – накладає свій відбиток. Звичайно, без психоаналітика обійтися тут важко, але навіть без допомоги кваліфікованого спеціаліста можна спробувати пригадати, які саме події в минулому могли спровокувати теперішню поведінку. Люди, які роками пригнічували, булінг в школі, сувора вихователька в дитсадку і, як би про це не хотілося говорити, надто суворі і деспотичні батьки. Все це в сукупності закладало базу для психології невдачі вже в дорослому житті.
Як навчитися давати раду з негативними спогадами і негативними установками? По-перше, примиритися з минулим. Так, примиритися, бо минуле не повернеш і не зміниш. По-друге, прийняти себе такими, якими ви є. Всі ми в чомусь програємо іншим, кожного з нас можна в чомусь назвати неповноцінним. Завжди знайдеться красивіший, багатший, успішніший чи талановитіший. Чи варто з цього усього перейматися? Ні, не варто. Життя одне, і витрачати його на порівнювання себе з іншими – означає марнувати безцінний час, який з кожним днем невблаганно спливає.
Ми живемо в чудовий час, коли навчитися ораторському мистецтву або ознайомитися з найновішими психологічними методиками можна, не виходячи з дому. Правда, перед публікою виступати все ж таки доведеться, якщо хочемо навчитися впевнено почуватись перед великою кількістю людей, але базові знання можна почерпнути з численних курсів і посібників з мережі. Тобто накачуватися знаннями, які стануть базою для нашої впевненості, можна не встаючи з ліжка. Чудово, чи не так?
На що ще слід звернути увагу – наш внутрішній діалог. Відстежуйте, як ви спілкуєтеся подумки самі з собою. Чи докоряєте собі постійно за ту чи іншу розмову, вчинок, поведінку, і постійно «переграєте» невдалі діалоги, чи хвалите себе за невеликі, але все ж досягнення. Важливо викорінити всі негативні шаблонні установки зі свого мислення, і замінити їх позитивними. Як і викорінювати зі свого життя спілкування з токсичними людьми, навіть якщо це близькі люди.
Короткий світловий день, холод і осіння мряка впливають на настрій, а втома, апатія і навіть легка депресія — компаньйони гнітючих осінніх днів. Втім, скористайтеся нашими порадами, щоб мінімізувати стрес від перебування в такій непривітній «компанії».
Новачок на роботі. До нього завжди придивляються. Від того наскільки новий співробітник уважний, тактовний та обачний залежить, як його прийме колектив, як складатимуться взаємини з керівництвом. Треба докласти чимало зусиль, щоб перше враження було гідним, адже другого шансу може й не бути.
В сучасному ритмі життя, коли треба скрізь встигнути і багато чого зробити, наша пам'ять час від часу дає збій. Не завжди пам'ятаємо, де лежать документи, забуваємо про заплановану зустріч, вийшовши з дому, важко згадуємо, чи вимкнули з розетки праску тощо. А причина такого збою – перевтома, часті хвилювання, і, як не дивно, одноманітність.
Підвищення по службі чи в іншій діяльності, досягнення популярності, слави тощо – це все кар'єра. А з чого починається це сходження і коли? На це запитання дає відповідь соціолог із Оксфорда Марк Тейлор.
Декілька порад від наших експертів про те, як, повернувшись до роботи, правильно застосувати «відновлений багаж сил».