Літо - найкраща пора для відпочинку. Тому спеціалісти заздалегідь намагаються спланувати свої відпустки саме на цей час. Щоб відпустка не була зірвана та не приходилось повертатися до роботи, чи хвилюватися за недороблені справи, jobs.uа пропагандує розумний підхід до вибору та проведенню відпустки спеціалістом. Ця стаття саме про це.
Багато хто зі спеціалістів з нетерпінням чекають часу відпустки, не задумуючись що буде із повсякденними завданнями чи недоробленою роботою. З одного боку, кожний спеціаліст має право на відпочинок. З іншого, неможна кидати вже розпочаті справи, бо невідомо, чи будуть вони завершені за період вашої відпустки. А сил вкладено саме ваших немало. Тому, і до відпустки необхідно готуватися.
Насамперед, необхідно довести робочі справи до логічного кінця: або закінчити повністю, або підвести до певного етапу, тобто підготувати до передачі іншому співробітнику. Якщо закінчили завдання, то розрахуйте час для перевірки їх керівником, або для пояснення чи подальших інструкцій співробітникам. Саме такий розумний підхід допоможе вам не залишати ваші справи на самоті. До того ж, це допоможе вам під час виходу з відпустки швидко пригадати на чому ви зупинилися та повернутися до справ без адаптаційного періоду після відпочинку.
Не забудьте також про таку деталь, як заява. Її треба написати за декілька тижнів до відпустки та попередити про це свого керівника. Якщо заява не буде подана заздалегідь, то роботодавець може навіть відмовити у відпустці на запланований вами період.
Кожний спеціаліст під час відпустки бажає набратися сил та відволіктися від повсякденної, часто монотонної роботи. Якщо справді хочете ефективно відпочити та повернутися на роботу бадьорими — навчіться правильно та розумно відпочивати. Краще за всього не займатися роботою на цей період зовсім. Для цього краще всього підійде продуманий до дрібниць відпочинок розписаний по годинах. Не забудьте при цьому виключити всі гаджети та заздалегідь попередити про це керівництво, що будете поза зоною контакту.
Гарного вам відпочинку!
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.