Як відомо, багатство – це спосіб мислення, а вже потім – розмір банківського рахунку, нерухомість та елітні автомобілі. І аж ніяк не навпаки, бо людина без відповідного мислення швиденько «промотає» будь-які статки. В українській мові навіть є таке колоритне слово на позначення цієї дії: проциндрити. Чули його? Портал Jobs.ua бажає вам не проциндрювати свій час, нерви та гроші надаремно, а зараз давайте поміркуємо над тим, як розвивати підприємливість у власних дітей.
Отже, власна заможність не дає гарантії того, що діти збережуть статки і навіть зможуть примножити їх. В якості прикладу давайте згадаємо американського письменника Френсіса Скотта Фіцджеральда, який походив із заможної родини. Так, його батько не був успішним бізнесменом, і в якийсь момент стало зрозуміло, що їхнім дітям доведеться самотужки торувати дорогу в житті; але навіть якби в його батька все було б добре з фінансами й надалі, Фіцджеральд не зміг би стати видатним підприємцем. Як він сам про себе зазначав ще за навчання в Принстоні, що він «позбавлений того тваринного магнетизму, який так приваблює інших людей», а властиві йому риси характеру – приємність та інтелігентність – у жорсткому і прагматичному світі бізнесу не становлять жодної цінності.
Тому Фіцджеральд, навіть перебравши справу батька (навіть якби все було інакше), навряд чи зміг би примножити фамільні статки. Не той характер і не ті цілі в житті.
Як помітити, чи має ваша дитина схильність до підприємницької діяльності? Запропонуйте зіграти в одну із настільних бізнес-ігор. Звичайно, найпопулярніша гра, в яку ви можете зіграти зі своїми дітьми, це «Монополія». Такі ігри не тільки розвивають відповідне мислення у дітей, а й стануть тими цінними годинами, проведеними разом із сім’єю, з дітьми. Без ґаджетів та інтернету. Тільки ви і ваші діти.
Навчайте дітей, що якщо вони починають якусь справу, повинна бути мета. Без мрії, без мети заробляння грошей (читайте – ходіння на роботу) швидко перетвориться в безцільний та нудний процес. Але мало поставити мету – потрібно вміти її досягати. Навчайте дітей отримувати радість від пізнання, від опанування нових вмінь. Знаючи це, дитина виросте і не буде засмучуватися від того, що в неї щось не має, а буде працювати і отримувати задоволення від процесу становлення та розвитку, чудово знаючи, що трохи терпіння – і вона отримає бажане.
Підтримуйте своїх дітей у їхніх захопленнях настільки потужно, наскільки дозволяють ваші можливості. Діти виростуть і все життя згадуватимуть це із вдячністю. І чинитимуть так зі своїми дітьми. Також зважайте на те, в якому тоні і що саме говорите своїм дітям. Ваш голос, ваші слова і настанови звучатимуть в їхніх головах усе життя.
Не висміюйте їхні захоплення, якщо вони видадуться вам дивними і незрозумілими – просто через те, що ви таким не займалися і не займаєтесь. Яскравий приклад – всесвітньовідомий режисер Квентін Тарантіно, який у дитинстві присягнувся, що не виділить своїй матері жодного долару, якщо колись досягне успіху. Так, режисер успіху досяг – на його рахунку близько 160 млн. доларів і три «Оскари» на додачу; так, він стримав своє слово, і його мати не отримала від нього розкішного життя. А все тому, що в дитинстві Квентін вже пробував писати сценарії, настільки його захоплювало це заняття, але його рідна мати висміювала це заняття, сварила та принижувала. Доля зіграла з нею злий жарт, бо підрізати дітям крила, деморалізуючи і демотивуючи їх – це злочин проти дітей та їхнього майбутнього.
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?
Дорогі партнери, колеги, друзі!
Щиро вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!
Шановні клієнти!
Напередодні нового року пропонуємо знижки на період з 23 грудня по 31 січня.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.