Пригадуєте культовий фільм дев’яностих «День бабака», в якому зіграв Білл Мюррей? Так от, в переносному значенні цей вираз означає, що людину затягнуло в нескінченну рутину, коли один день геть нічим не відрізняється від іншого дня. Жахливо звучить насправді, якщо вдуматися. В цій статті поміркуємо разом із Jobs.ua, як протидіяти «дню бабака», якщо відчуваєте, що ваше життя і робота перетворилися на один нескінченний однаковісінький день.
Зауважимо, що варто розрізняти «день бабака» і розмірений ритм життя. Рутина не є такою вже й поганою, якщо вона дисциплінує, допомагає долати щоденні виклики і не викреслює з ваших днів всі інші сфери життя. Але є чіткі ознаки, які сигналізують, що цей день настав і не думає закінчуватися:
Складіть список незавершених справ. Ніщо так не вимотує наш розум і не забирає енергію, як незавершені справи. Ба більше, незавершені справи провокують відчуття провини, тягнуть вниз і заважають рухатися вперед. Якщо справа надто об’ємна – тобто за декілька днів її не вирішити – розділіть її виконання на декілька етапів. Все одно рано чи пізно доведеться це зробити.
Можна розпочати з найлегших справ. Коли вирішите ту чи іншу справу, викреслюйте її зі списку. Це приємно, піднімає настрій і дає можливість повірити в свої сили. А виконані справи звільнять місце для чогось нового.
Такий ретельний аудит щоденних справ допоможе підкорегувати справи на роботі й поза нею. Зазначимо, що в свій звіт треба додати всі справи, навіть найдрібніші – від чищення зубів і до читання перед сном.
Проаналізуйте список справ і поміркуйте, що з нього можна прибрати. Можливо, якісь справи можна буде передоручити іншим членам родини, або віддати на виконання спеціалізованим службам (наприклад, доставка їжі). Що цікаво, навіть якщо ви вважаєте, що всі справи важливі і нічого викреслити не можна – швидше за все, вам вдасться таки вивільнити хоча б декілька годин в тиждень.
Танці, малювання, вивчення англійської по серіалах і фільмах… – складання цього списку буде куди приємнішою справою. Складаючи список, вносьте туди всі заняття, якими хотіли б займатися – без оглядки на те, наскільки практичними чи доцільними вони є станом на сьогодні.
Вже сам факт складання такого списку може окрилити вас і надихнути. А коли складете такий список, зробіть ось що: виберіть бодай одну справу, якою відтепер будете займатися. І це не обговорюється. А скільки часу приділяти на це заняття – вирішуйте самі. Принаймні, кілька зекономлених годин із попереднього списку ви вже маєте.
Ось так, маленькими кроками і поступово, можна вибратися із «дня бабака».
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?
Дорогі партнери, колеги, друзі!
Щиро вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!