Відомо, що будь-які зміни, навіть позитивні, являються стресом для психіки людини. Звичайно, що діяти у такому неспокійному стані – наражатися на ризики від своїх несподіваних дій чи рішень.
Але, коли мова йдеться про отримання нової роботи, тим паче, роботи бажаної, дуже важно не «накоїти зайвого» та не розчаруватися в такому надбанні.
Jobs.ua радить звернути увагу на де-які поради для того, щоб з максимальним комфортом та безпечно влитися у ритм на новому робочому місці та в новому колективі.
По-перше, приймаючи рішення щодо співпраці з новим роботодавцем, знайдіть якомога більше інформації про компанію, на яку збираєтеся працювати. Це допоможе не влаштовувати себе зайвих сюрпризів та бути готовим до того, що вам доведеться робити.
Непогано обговорити такі ключові питання як заробітна платня, ще на перших етапах працевлаштування. Вам треба чітко розуміти хто, коли, за що та скільки вам заплатить чи на які штрафи ви можете «розраховувати». Така інформація може суттєво вплинути й на ваше рішення про співпрацю.
Зберіться та будьте готові до періоду адаптації на новому місці та у колективі. У такому процесі, завжди є місце компромісам, але ви повинні й чітко визначити власні орієнтири та цінності, щоб не втрачати «самого себе». До речі, будування відкритої комунікації на новому робочому місці, може гарно вплинути на процес адаптації.
Звичайно, підтримка близьких у такий період дуже важна, тому про це треба повідомити й тих, хто потрапляє у таке ваше коло. При цьому, не менш важна й підтримка фінансова, а значить, починаючи рухатися у напрямку нової роботи, краще забезпечити себе певною «фінансовою подушкою» безпеки.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?
Дорогі партнери, колеги, друзі!
Щиро вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!
Шановні клієнти!
Напередодні нового року пропонуємо знижки на період з 23 грудня по 31 січня.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.