Сьогодні ми вкотре переконалися в тому, що якщо не годувати свою армію, то доведеться годувати чужу. І не просто чужу, а жорстоку і безжальну, яка прагне тотального знищення українського народу. А оскільки Збройні Сили України виступають єдиним надійним форпостом між нами і навалою зі Сходу, їхнє свято, яке щороку відзначається 14-го жовтня, набуває великого значення для всіх нас. Тому й відсвяткувати його потрібно гідно. Портал Jobs.ua підготував для вас декілька ідей та порад, як достойно провести на роботі цей важливий день.
Цього року День захисників і захисниць України припадає на п’ятницю. Оскільки в країні військовий стан, цей день не буде вихідним. Оскільки ви проведете його з колегами, продумайте заздалегідь, як провести цей день на роботі. Поспілкуйтеся з іншими працівниками, щоб організувати справжній тематичний день, присвячений нашим Збройним Силам. Звичайно, ми й так щодня згадуємо із вдячністю наших захисників та захисниць, а в умовах війни це свято стає ще особливішим, ще ціннішим.
Якщо маєте можливість, запросіть когось із ваших друзів чи знайомих, які служать чи активно волонтерять. Або ж можна влаштувати курси першої медичної допомоги чи всім разом записатися на мінімальний вишкіл із використання зброї. Зайве пояснювати, наскільки ці речі є важливими в наш час.
Також на цей день можна забронювати місця на одну з тематичних виставок чи подій, яких цього дня буде чимало. Особливо в столиці та інших великих містах. Досить буде скористатися інтернетом, щоб підшукати подію, яка була б цікавою для вашої команди, колективу. Не забуваємо про повітряну тривогу, бо такі важливі і пам’ятні для нас дні ворог буде намагатися максимально зіпсувати.
Звісно, до такої акції потрібно підготуватися заздалегідь, щоб 14-го жовтня працівники вашої компанії могли б відвідати поранених у лікарні і порадувати їх гостинцями. Але якщо немає можливості організувати це – що ж, принаймні можна підготувати подарунки для наших поранених захисників та захисниць. Дізнайтеся попередньо, що саме потребують поранені на реабілітації, і порадуйте їх своєю увагою та смаколиками. Їм теж важливо знати, що прості громадяни не забувають про них ні в цей день, ні в будь-який інший.
Окрім вже згаданого, організуйте один спільний донат від вашого колективу комусь із ваших знайомих, хто зараз в армії і який має ті чи інші потреби. Закрийте бодай частину його потреб, і цей день вже не буде марно прожитим. Свою злість та ненависть до російських загарбників можна і треба регулярно конвертувати на дрони, зброю та інші важливі речі, не забувати і про допомогу пораненим та сім’ям загиблих.
Звичайно, не забуваємо щодня робити щось корисне для наших захисників та захисниць. Наші хлопці да дівчата, які одягли піксель, повинні відчувати на кожному кроці, що ми знаємо і пам’ятаємо про їхній подвиг.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?