Не дивно, але дуже прикро, що вітчизняний показник вартості робочої години у дев’ятеро менше ніж його американський аналог.
Як дізнався Jobs.ua, Державна служба статистики підрахувала середню вартість годину роботи українця. Цей показник склав суму в 64 гривні. При тому, що, беручі до уваги не офіційні цифри, а реальну статистику заробітних плат пересічних українців, ця цифра виглядає ще більш «скромніше».
Кажучи по правді, цей показник, ще у березні поточного року був зовсім низьким – близько 53 грн за годину.
Зараз, найбільш «популярні» серед працівників, яких розшукують працедавці, пропонуючи погодинну оплату праці, це представники фізичного труда. Наприклад, вантажникам у сфері логістики, пропонують до 300 гривень за годину важкої праці. В той самий час, погодинна оплата водіїв, що доставляють їжу та воду, складає близько 250 грн. Водії таксі можуть розраховувати на 150грн за годину своєї праці.
Якщо порівняти ці цифри з показниками нормальної розвиненої економіки, наприклад, пресловутих Сполучених Штатів, то середня зарплатня, що нараховується погодинно, складає близько 22 доларів, що у гривневому еквіваленті рівняється 600 гривням.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.