Портал з працевлаштування Jobs.ua пропонує вам звернути увагу на декілька ключових моментів, якщо бажаєте ефективно опанувати нові знання чи професію.
На жаль, після досягнення певного віку багато людей припиняють вчитися. Припиняють розвиватися, читати цікаві книги та опановувати щось нове. Мовляв, я працюю на такій-то посаді, мене все влаштовує і більшого мені не потрібно. А чи насправді це так?
Розвиваючи любов до навчання, до пізнання чогось нового і раніше незвіданого – ви не лише суттєво прокачаєте свою особистість, а й убезпечите мозок від деградації в старості. Наші м’язи втрачають силу та пружність, якщо їх не тренувати; те саме відбувається з мозком, якщо припинити його регулярно «тренувати». А якщо ви робите своїм кредо у житті установку «Я люблю вчитися, люблю пізнавати нове та розвиватися», ви прищеплюєте своєму мозку любов до саморозвитку та самопізнання (ці дві чудові речі завжди крокують поруч).
У музикантів існує таке поняття – вкладати в пальці. Тобто лише завдяки щоденним вправам можна «вкласти в пальці» новий твір, вивчити складний пасаж тощо. Тільки так, інших способів тут немає. Можливо, в далекому майбутньому опанування нових знань стане можливим завдяки розвинутим нейротехнологіям на зразок вбудованих в мозок чіпів «Нейралінк» чи інших подібних штук, але зараз ми можемо лише мріяти про це.
Припустимо, ви вивчаєте верстку сайтів. Повірте, декількох відеоуроків на тиждень вистачить, щоб через 3-4 місяці ви вже верстали повноцінні лендінги або навіть бралися за онлайн-магазини. Але «два уроки на тиждень» означає також постійну практику в ті дні, коли ви не знайомитеся з новим матеріалом. В ці дні ви проходите старий матеріал, читаєте-перечитуєте записи в нотатнику і багато практикуєтеся.
Заведіть собі одну дуже корисну звичку. Вона називається «А що, якщо?..»
Як це працює? Дуже просто: практикуючись з новим матеріалом, ви постійно ставите собі це питання: «А що буде, якщо я розташую текст чи блок у такий спосіб?», «А що, якщо я спробую ось так зробити, хоча автор відео не згадував про це…», «А що, якщо я надав ці параметри ось цій властивості?..». І так далі. Ставлячи такі питання і шукаючи на них відповіді, ви надзвичайно ефективно закріпите пройдений матеріал на практиці. Тільки так можна досягнути омріяної майстерності у новій для вас професії.
Від багатьох людей можна почути: «Ой, у мене так мало часу, його ні на що не вистачає, бо сім’я, робота, діти…» Але це все відмазки насправді. Так, якщо є сім’я та діти, часу на опанування нових знань чи професії не так уже багато, але факти наступні: кожен з нас має 24 години на добу, щоб змінювати своє життя на краще. І навіть доволі зайнята людина за умови високої мотивації та бажання може знайти для початку бодай 20-30 хвилин щодня. А все решта – власна лінь та інші хибні установки, які заважають досягти бажаного.
За декілька місяців, якщо почнете прямо зараз, ви зможете опанувати будь-яку професію. Так, не досконало, звісно, але на такому рівні, щоб знайти першу роботу і підвищувати далі свою майстерність. Звичайно, це стане реальністю тільки тоді, якщо ви будете неухильно дотримуватися порад, викладених у цій статті. Успіхів вам і натхнення, а також мотивації та наснаги щодня лупати цю прекрасну скалу нових Знань та Можливостей.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?