Токсичність є однією з головних причин, за якою українці змінюють місце роботи. Робітники багатьох компаній діляться власним досвідом: їх робота досягає ефективності тільки в тому разі, коли вони почувають себе в колективі комфортно й вільно. Постійні суперечки, розпуск пліток, критика керівництва чи зі сторони керівництва створюють негативні відчуття, яке руйнує внутрішній баланс кожного співробітника. Тільки «міцні горішки» здатні витримати подібний нездоровий мікроклімат. Саме тому в компаніях з подібною атмосферою велика плинність кадрів, постійні сутички та з'ясування стосунків. Звільняючись, спеціалісти зрікаються подібного досвіду роботи в майбутньому в угоду власному спокою та дружнім відносинам всередині колективу. З цього часу здобувачі починають шукати компанії з дружньою атмосферою і обминати ті, що мають негативні відгуки в інтернеті.
Працевлаштовуючись, відшукати компанію зі здоровою атмосферою досить складно, адже не маючи досвіду роботи в ній, важко робити висновки. І тільки по спілкуванню з роботодавцем, по декількох співбесідам та поведінці керівництва здобувач може зчитати цю інформацію. Але найчастіше розумієш, в яку компанію потрапив, після того, як на практиці зіткнувся з певними ситуаціями. Існують явні ознаки, які говорять, що ви знаходитесь в токсичному колективі:
А ось і ознаки токсичного співробітника:
Робота в токсичній компанії дається для багатьох по-різному. На жаль, більшість співробітників не витримують токсичності колективу й змінюють місце роботи. Але що робити тим, хто вирішив залишитись в компанії й змушений зживатися та миритися з труднощами в колективі? Jobs.ua радить.
По-перше, відслідкувати, хто в колективі поводить себе токсично та провокує всіх. По-друге, не піддаватися до провокативних викликів та залучення оточуючих. По-третє, вмійте дистанціюватися від таких людей та подібних ситуацій, в яких вам неприємно та дискомфортно. Навчіться відмовляти всім, хто вас втягує в токсичну чи дискомфортну ситуацію. Дієвий спосіб - навчитися допомагати в таких обставинах собі самому.
Навчитися якісно відпочивати. Часто робота в токсичній компанії супроводжується емоційним та професійним вигоранням. Перезавантаження та якісний відпочинок добре допомагає справлятися з відновленням сил.
Аналізуйте та розряджайтесь у записничку. Ведіть щоденник чи аналіз дня на папері у записнику. Це допомагає краще зрозуміти куди були витрачені зусилля та куди відбулось емоційне злиття. Через запис власних думок на папері відбувається систематизація думок та звільнення від зайвих, непотрібних.
Збалансуйте всі свої сфери життя. Виділіть головні сфери свого життя та оцініть вашу задоволеність ними. А там, де позначка не сягнула вище 6 балів, попрацюйте над їх удосконаленням. Це допоможе фокусуватися не тільки на роботі, а й інших аспектах життя, які потребують вашої уваги.
Якщо ви відчуваєте внутрішній тиск в компанії, а ваші колеги йдуть один за одним в пошуках нової роботи, то радимо вам серйозно придивитися та задуматись над причинами. В будь-якому разі, високий показник плинності співробітників, говорить про проблеми всередині колективу або з керівництвом, а іноді з ними обома. Отже, токсичність компанії виявити досить просто, куди складніше цю проблему вирішити. Як правило, токсичність поведінки всередині колективу - результат подібних відносин і між колективом та керівництвом. Ще однією причиною може бути безконтрольність та невтручання керівництва у внутрішні відносини всередині колективу, що також неправильно. Вірно каже присилів’я, що змінювати навколишнє потрібно саме з себе. Тож керівництво повинно бути зацікавлене у змінах заради кращих відносин в компанії і показувати приклад повинно з себе. Процес формування доброзичливих відносин всередині колективу досить тривалий. Адже це не тільки боротьба з деструктивними особистостями, це формування культури у всього колективу, що потребує час. Якщо ви розпочали боротьбу з токсичністю в колективі, то ось декілька послідовних кроків, з чого необхідно розпочати.
1. Провести опитування, включаючи питання недоліків та проблем компанії. Складіть питання що, стосуються керівництва, особливості роботи кожного робітника - так ви зрозумієте чим живуть ваші співробітники, що їх турбує, які проблеми в компанії вони вбачають.
2. Контролювати та відслідковувати незадоволення в колективі. Намагатися вирішити ці питання одразу.
3. Формувати дружні відносини в колективі, присікати токсичну поведінку або окремо вирішувати проблему зі співробітником під час бесіди.
4. Завантажуйте співробітників роботою таким чином, щоб у них не було зайвого часу на безглузді балачки.
5. Влаштовувати корпоративні заходи та тімбілдінги, що об’єднують колектив.
6. Працювати сумісно з керівниками відділів подолати та змінити внутрішньо колективні погляди та сприйняття складних ситуацій.
На жаль, ніхто не застрахований при працевлаштуванні від токсичних роботодавців. При працевлаштуванні звертайте увагу на деталі, читайте відгуки інших робітників про компанію. Але якщо все ж таки помітили токсичність відносин у власній компанії, намагайтесь виправити ситуацію, якщо ви керівник такої компанії. Але якщо вам доводиться працювати в такій компанії, спробуйте бути осторонь й вчіться якісно відпочивати і відновляти свою психіку та сили.
Короткий світловий день, холод і осіння мряка впливають на настрій, а втома, апатія і навіть легка депресія — компаньйони гнітючих осінніх днів. Втім, скористайтеся нашими порадами, щоб мінімізувати стрес від перебування в такій непривітній «компанії».
Новачок на роботі. До нього завжди придивляються. Від того наскільки новий співробітник уважний, тактовний та обачний залежить, як його прийме колектив, як складатимуться взаємини з керівництвом. Треба докласти чимало зусиль, щоб перше враження було гідним, адже другого шансу може й не бути.
В сучасному ритмі життя, коли треба скрізь встигнути і багато чого зробити, наша пам'ять час від часу дає збій. Не завжди пам'ятаємо, де лежать документи, забуваємо про заплановану зустріч, вийшовши з дому, важко згадуємо, чи вимкнули з розетки праску тощо. А причина такого збою – перевтома, часті хвилювання, і, як не дивно, одноманітність.
Підвищення по службі чи в іншій діяльності, досягнення популярності, слави тощо – це все кар'єра. А з чого починається це сходження і коли? На це запитання дає відповідь соціолог із Оксфорда Марк Тейлор.
Декілька порад від наших експертів про те, як, повернувшись до роботи, правильно застосувати «відновлений багаж сил».