При працевлаштуванні кожний здобувач намагається вразити роботодавця. Хочеться показати себе з найкращої сторони, презентувавши власний досвід і залишити по собі потужне враження, щоб вами зацікавились та запросили на роботу.
Резюме здобувачів - перше знайомство роботодавця з потенційними співробітниками. Що шукають роботодавці в резюме здобувача? Звісно ж, те, що розкаже про вашу кваліфікованість. Наявність наступних речей в резюме здатні підвищити вашу значущість.
Додати до резюме рекомендаційного листа
Рекомендаційний лист з минулого місця роботи - той документ, який однозначно додає вам трастовості, адже його не завжди вдається взяти у минулого роботодавця. До того ж він свідчить про ваш досвід роботи й конкретні результати. Краще за все просити рекомендаційного листа одразу на тому етапі, як ви звільняєтесь, поки комунікація з керівником не перервалась. Насправді дуже мало кандидатів виходять на ринок праці з рекомендаційними листами, а отже їх наявність стане для вас потужною підтримкою і свідченням заявленого в резюме.
Дописати рівень знань англійської мови
Навіть така, на перший погляд, незначна інформація, як рівень знань вашої англійської мови, може стати корисним, якщо зазначити це в резюме при пошуці роботи. Сьогодні нікого не дивує і не лякає міжнародна компанія, або орієнтація на закордонного користувача. Тому знання іноземних мов, є дуже поширеною вимогою багатьох роботодавців. Рекомендуємо вам точно описати рівень своєї англійської в резюме і постаратися зробити це якомога більш зрозуміло для всіх, хто буде читати ваше резюме.
Вписати пройдені курси
Якщо ви маєте на руках сертифікати пройдених курсів, про них також варто написати в резюме, але пам'ятайте, що рік їх отримання також важливий. Сертифікат підтверджує ваш рівень знання і є доказом того, що ви зазначите в резюме.
Загадати менторів, у кого стажувались
Пам’ятайте, що імена відомих спеціалістів вашій професійній галузі також важливі. Якщо ви колись навчались у відомих менторів чи проходили стажування, зазначте це в резюме. На це обов’язково звертають увагу роботодавці та відмічають.
Заповнити портфоліо й додати до резюме
Портфоліо - ще один документ, що додасть вагомості вашій кандидатурі при пошуці роботи. Для вас це змога зібрати й презентувати всі ваші гідні роботи в одному документі. Кожний ваш проект в портфоліо має містити короткий опис, з якого буде зрозуміло поставлені завдання, вашу особисту роль та результат, який ви досягли. Також в портфоліо можна продемонструвати власні відпрацьовані навички.
Ваша громадська позиція та активність в соцмережах
Така дрібничка, як недоречні фото чи вислови в соцмережах можуть зіпсувати вам успішне працевлаштування. Для роботодавців це не просто можливість зрозуміти за короткий час, що це за людина, чим цікавиться, чи підходить для роботи в компаній, та ще й перевірити її соціальну та громадську позицію. Тому перш ніж надіслати власне резюме роботодавцю, перевірте соцмережі та видаліть зайву інформацію.
Скористайтесь вищевказаними рекомендаціями, щоб підвищити власну значущість здобувача при працевлаштуванні та вдосконалити своє резюме перед відправкою роботодавцям.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.