Безсумнівно, кожному знайомі випадки, коли абсолютно не хочеться працювати. Обрушується незбагненна нудьга, млявість, і прагнеш лише одного – впасти на диван, щоб ніхто не турбував. Знайомо? Виявляється, існує навіть напівнауковий термін – «загострення неробочого стану»,який в народі більш відомий, як «синдром шланга». Настигає він здебільшого в осінньо-зимовий період.
Здавалося б, нічого небезпечного, але такий лінивий настрій може призвести до більш серйозних наслідків – виникає бажання звільнитися, з‘являється апатія відносно себе й близьких. Не варто допускати посилення неробочого стану, бо він може викликати депресію. Слід намагатися повернути бойовий настрій і прагнення до професійних звершень.
Неробочий стан і спад емоційної активності можуть бути викликані різними обставинами: особисті проблеми, на рішення яких пішли всі сили, труднощі на роботі. Але й люди, у яких немає таких складнощів, теж можуть стикатися з цією проблемою. Провівши дослідження, вчені з'ясували, що виникнення неробочого стану може спричинитися впливом наступних факторів:
Що робити і як повернути інтерес до роботи? Дамо декілька порад.
Перебуваючи вдома, вимкніть телефон та Інтернет, не дивіться телевізор. Ці прості дії дадуть мозку час відпочити від «інформаційної атаки», і через кілька днів він скаже вам «дякую» своєю активністю і зосередженістю на робочих завданнях.
На різноманітних ресурсах, чи то новинний портал, чи то соцмережа, користувачі пропускають через себе дуже багато різноманітних даних: від корисних до звичайних пліток. Мозок «відключається», бо через рутину повсякденних справ просто не встигає сприймати й переробляти безліч даних. Звідси і стан прострації на роботі, коли не знаєш з чого почати виконання своїх прямих обов'язків.
Інколи клин клином вибивають. Потрібно змусити себе ворушитися у прямому сенсі слова, навіть якщо напали вселенські лінощі й немає сил піднятися з дивана. Серед дієвих методів можна виділити:
Займатися можна вдома, проте, кращезаписатися до секції, адже командний дух теж позбавляє від нудьги, сприяє покращенню емоційного стану.
Нерідко втома викликає небажання чим-небудь займатися. Це почуття зумовлене надмірним навантаженням, з яким стикається людина в повсякденні при розв'язанні професійних чи побутових завдань. Тому не варто намагатися встигнути робити 100 справ поспіль. Це лише викличе хронічну втому, призведе до професійного та емоційного вигорання.
Важливо вміло розподілити всі справи, не забуваючи виділяти час для повноцінного відпочинку. Як це організувати? На роботі слід розділити завдання за ступенем важливості й планомірно виконувати їх, усунувши всі відволікальні фактори (телефон, соцмережі).
Вдома можна розділити всі побутові справи між членами сім'ї. Наприклад, попросіть свою другу половинку взяти на себе приготування вечері, закупівлю продуктів чи прибирання.
Якщо вищезазначені поради не дають бажаного результату і неробочий настрій не покидає, то потрібні більш кардинальні дії. Зробіть те, на що ніколи б зазвичай не зважилися чи що взагалі лякає. Наприклад, відвідайте тату-салон. Можливо, настав час зробити пірсинг або міні-наколку, про які мріяли в юності? Це «божевілля» може вивести вас із прострації. Ще варіанти: проїхатися на колесі огляду або на «американських гірках». Ці події напевно стануть причиною викиду адреналіну, що, зі свого боку, підбадьорить нервову систему.
Головне – не зациклюватися на своєму неробочому стані. Необхідно підбадьорити організм, «пробудити» його, щоб з оновленою енергією будувати кар'єру й отримувати задоволення від професійних звершень.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?
Дорогі партнери, колеги, друзі!
Щиро вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!
Шановні клієнти!
Напередодні нового року пропонуємо знижки на період з 23 грудня по 31 січня.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.