З кожним роком вимоги роботодавців і рівень конкуренції стають все вищими, тому знайти бажану вакансію і бути затвердженим на ній нелегко. Важливо правильно позиціонувати себе після прийняття на посаду, демонструвати позитивні результати та професійне зростання. Проте і за наявності хорошої динаміки та перспектив може виникнути необхідність зміни місця роботи, скорочення чи звільнення. Ситуацію не варто сприймати як кінець кар’єри чи остаточну оцінку як фахівця – є багато варіантів виходу з будь-якої ситуації.
Втрата постійного місця працевлаштування – одна з найбільш стресових ситуацій. В цей період людині важко об’єктивно осмислити ситуацію і окреслити шлях уперед. Неприємна ситуація може виникнути через власні помилки, зміну керівництва, пріоритетів компанії, фінансові аспекти. Не завжди причиною такого рішення стають лише дії чи характеристики працівника. Щоб не розгубитись, не втратити часу і можливостей, необхідно відразу визначити ключові для себе цілі, розробити індивідуальну тактику дій.
На стартовому етапі потрібно:
Для тих, хто зіткнувся зі звільненням, особливо на початку кар’єри, найбільшою проблемою стає емоційне пригнічення. Відновити нормальний психологічний стан і приймати обдумані рішення всього через кілька днів вдається небагатьом. Дехто повністю занурюється в себе, втрачає віру в позитивне вирішення справи і не використовує правильно дорогоцінний час. Додатковим тягарем стають щоденні турботи, фінансова нестача. Цього можна уникнути, правильно підготувавши себе до неприємної процедури. Так, це сталось, але попереду ще багато нових можливостей і надійних працедавців, які готові забезпечити нові кадри хорошою оплатою праці і матеріально-технічною базою.
Більшість кандидатів, які шукають нову роботу саме після звільнення, не досягають позитивного результату або витрачають занадто багато часу через неправильне планування. Пошуки всліпу або під настрій ніколи не принесуть користі. Оптимального для всіх методу не існує, але кожен може створити індивідуальну стратегію, яка буде враховувати потреби, допоможе зберегти системність процесу, об’єктивно оцінити всі пропозиції.
Для подолання стресу психологи радять використовувати на практиці різні прийоми. Наприклад, можна створити та заповнити таблицю, де будуть вказані плюси зміни роботи. Це дасть свободу вибору, адже є можливість взяти тайм-аут на кілька днів і зайнятись улюбленою справою, з’явиться вільний час. Не потрібно боятись зізнатись самому собі, що виникла стресова ситуація, проте з неї є вихід і ніхто не заважає вибрати найвигідніший варіант вирішення проблеми.
Щоб процес пошуку роботи після звільнення був успішним, варто:
Експерти рекомендують обов’язково налаштовуватись на успіх, сформувати в собі готовність сприймати невдачі. Відмова на першій співбесіді після звільнення не повинна стати трагедією – це лише одна із сходинок, які наближають шукача до мети. Під час розмови з потенційним працедавцем не варто зациклюватись на минулому, згадувати неприємні епізоди і тим більше критикувати колишнє керівництво.
Систематизувати роботу допоможе так званий щоденник пошуку. Він може бути в паперовому або електронному варіанті. Головне, щодня фіксувати там свої дії і згодом – отриманий результат. Корисно вносити дані про кожну організацію, куди звертався шукач, адже це дозволить об’єктивно оцінити потреби, вимоги роботодавців, зберегти інформацію, яка стане при нагоді в майбутньому.
На практиці впоратись із стресовою ситуацією непросто, а поради консультантів, досвідчених рекрутерів не завжди вдається використати в житті. Після звільнення весь світ сприймається в сірих тонах, а динамічно шукати нову роботу і будувати кар’єру заважає страх, невпевненість в майбутньому. Знайти місце, яке відповідатиме вимогам, варто не пізніше ніж через 6 місяців, інакше процес пошуку стане хронічним. В іншому випадку вірогідність влаштування лише на тимчасові позиції, внутрішня втома і погана репутація на ринку значно зростають. Такий ризик найбільш реальний для молодих спеціалістів, яких несподівано звільнили, і справжніх кар’єристів з великим досвідом.
Ключові помилки, яких допускаються після звільнення:
Щоб не допустити типових помилок або вчасно виправити їх, необхідно відразу налаштуватись на позитив і повірити в свої можливості. В цьому допоможе перегляд тематичних відео, проходження семінару або тренінгу від авторитетного бізнес-тренера. Важливо ще на старті звикнути до нової реальності і не допускати довгої паузи. Планування індивідуальної стратегії захистить від багатьох хибних кроків, даремного витрачання часу. Важливо визнати власні помилки, зрозуміти позицію колишнього роботодавця, враховувати зміни на ринку праці в подальшому. Хороші стосунки з колишнім керівництвом, незважаючи за звільнення, допоможуть зекономити час на пошуки нового місця. Бонусом стане рекомендація від директора, поради колег, інформування про вакантні позиції. Правильна мотивація і бажання досягти позитивного результату допоможуть максимально швидко отримати вигідну пропозицію.
Новачок на роботі. До нього завжди придивляються. Від того наскільки новий співробітник уважний, тактовний та обачний залежить, як його прийме колектив, як складатимуться взаємини з керівництвом. Треба докласти чимало зусиль, щоб перше враження було гідним, адже другого шансу може й не бути.
В сучасному ритмі життя, коли треба скрізь встигнути і багато чого зробити, наша пам'ять час від часу дає збій. Не завжди пам'ятаємо, де лежать документи, забуваємо про заплановану зустріч, вийшовши з дому, важко згадуємо, чи вимкнули з розетки праску тощо. А причина такого збою – перевтома, часті хвилювання, і, як не дивно, одноманітність.
Підвищення по службі чи в іншій діяльності, досягнення популярності, слави тощо – це все кар'єра. А з чого починається це сходження і коли? На це запитання дає відповідь соціолог із Оксфорда Марк Тейлор.
Декілька порад від наших експертів про те, як, повернувшись до роботи, правильно застосувати «відновлений багаж сил».
Впавши, піднімаємося, обтрушуємо одяг, хочемо зробити крок, але біль у забитих колінах не дає ступити. Адже йти треба, хоча б до медпункту. Одні встають і, перемагаючи біль, йдуть далі, а в інших сил вистачає лише до кабінету лікаря або самому перев'язати собі рани, а деякі не можуть навіть піднятися від сильних забитих місць, розчарування та зневіри. Що робити і як допомогти собі?