«Працювати потрібно не 12 годин, а головою», – сказав Стів Джобс і попав прямо в ціль. Так хочеться працювати не більше, а з розумом. Не засиджуватися вечорами та у вихідні, і при цьому вважатися справжнім майстром. Тільки ось як, якщо справ завжди занадто багато?
Мортена Хансена, професора кафедри менеджменту Каліфорнійського університету в Берклі, теж хвилювало це питання. Одного разу він помітив, що колега справляється зі справами не тільки швидше, але і краще. Він спробував дослідити цей феномен. З'ясувалося: секрет не в таланті чи удачі. І не в роботі від зорі до зорі.
Є декілька практичних методів, які допомагають робити менше, але краще. І що ще крутіше – знайти баланс між роботою та особистим життям. Отримувати задоволення від того, чим займаєшся. Це і є майстерність.
Витискали коли-небудь сік з лимона? Спочатку він ллється водоспадом, але швидко закінчується. Ви тиснете все сильніше, а отримуєте лише кілька крапель. Далі намагатися марно – соку не буде. Так само ми видавлюємо з себе гарну роботу. В якийсь момент продуктивність перестає рости – і все.
Робити більше – провальна стратегія. Забудьте про нічні пильнування і «попрацюю в вихідні». Щоб стати майстром, треба відсікти зайве. Запитайте себе: від скількох завдань я можу відмовитися, враховуючи, що мені потрібно бути на висоті? Відповідь «Ні від скількох» – неправильна.
Перша заповідь майстра: робити настільки мало, наскільки це можливо, але не менше, ніж ви зобов'язані.
Розвиток майстерності вимагає часу, але де його взяти? Хороша новина: для відпрацювання важливих навичок буде потрібно лише 15 хвилин на день і робити це можна без відриву від виробництва.
Фокус в тому, щоб не просто повторювати одне і те ж раз за разом, а отримувати зворотний зв'язок. Зробили – оцінили – поліпшили. І так до тих пір, поки не досягнете досконалості. Але тут важливо: опановуйте по одному ма-а-аленькому навику за раз, не хапаючись за все одночасно.
Який один навик найбільше допоміг би вам у роботі? Присвятіть йому 15 хвилин в день і рухайтеся по петлі навчання.
Щоб стати майстром, треба спілкуватися з колегами, обмінюватися ідеями. А от ділитися готові не всі, особливо якщо у вашій компанії це не прийнято. Спробуйте метод, який використовували в Heineken.
Колись там панував страх і звичка мовчати. Бізнес йшов на дно. Тоді новий менеджер приніс на нараду різнокольорові картки. На червоній було написано: «Я проти. У мене є інша ідея». На зеленій: «Повністю за! Запитайте мене чому». Сіра повідомляла: «Не відволікайтеся на дурниці, поверніться до теми». Такий простий інструмент здатний розрядити атмосферу і допомогти навіть самим скромним висловити свою думку.
Йди за мрією, досягнеш успіху. Красива формула, але вона не зовсім вірна: багато людей, що кинули все заради своєї пристрасті, залишилися ні з чим. Вся справа в другому.., про який ми часто забуваємо, – сенсі. Щоб стати майстром, треба поєднувати пристрасть і сенс. Пристрасть – це робити, що ти любиш. Сенс – робити те, що приносить користь іншим. Разом вони створюють енергію. Це і є розумна робота. Перегляньте свій щоденник і знайдіть ті справи, в яких немає ні пристрасті, ні сенсу. Не витрачайте на них час.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?
Дорогі партнери, колеги, друзі!
Щиро вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!
Шановні клієнти!
Напередодні нового року пропонуємо знижки на період з 23 грудня по 31 січня.