Практично всі найбагатші люди Сполучених Штатів – запеклі ботани. Цукенберг, Гейтс, Маск і Безос – цих мільярдерів знає весь світ. Вони успішні, надзвичайно розумні та інноваційні. І поряд з тим – ботани. Але ботани не прості, а дуже енергійні та пробивні. Тому давайте розберемося разом з Jobs.ua, чим саме запеклі ботани виділяються на тлі інших людей.
Ці люди дуже часто видаються сором’язливими і тихими, але це не так. Просто в звичних для більшості людей ситуаціях вони поводяться тихенько і непримітно, як поводилися б зірки професійного футболу (як приклад), якби вони опинилися на конференції фізиків-ядерників. Що в першому випадку, що в другому пояснення дуже просте: вони нагадують рибу, яку висмикнули з рідної стихії. Проте це зовсім не означає, що вони позбавлені твердості в характері і воістину фантастичної цілеспрямованості.
Отже, що вигідно вирізняє запеклих ботанів від решти людей?
По-перше, інтелект. Звісно, як же без нього? По-друге, вміння знаходити оригінальні рішення там, де інші люди їх впритул не побачать. Знову ж таки, в цьому запеклим ботанам допомагає незалежне мислення, адже такий спосіб мислення апріорі передбачає певний відхід від усталених соціальних рамок. А про ще одну їхню характерну рису давайте поговоримо окремо.
З такими людьми не завжди комфортно спілкуватися. Вони мають звичку перебивати, але не тому, що не поважають співрозмовника. Здогадуєтесь, у чому річ? Вони непримиримі, коли мова йде про вирішення важливих проблем чи обговорення інноваційних рішень. Одержимість – це їхнє друге ім’я. Пригадуєте фільм Девіда Фінчера про творця Фейсбуку? Цукенберг в реальності багато часу проводив за програмуванням, пропускаючи навчання. Він був схибленим на Інтернеті, і одержимість реформувати правила гри вела його вперед.
Тому, якщо ви маєте достатньо терпіння, щоб витримувати їхній натиск в розмові чи не звертати увагу на їхні дивацтва в повсякденному житті, такі люди стануть у вашій компанії незамінними працівниками, а в окремих випадках – фахівцями екстра класу, від рішень яких залежатиме доля вашої компанії. І це насправді дуже добре, бо в такому випадку компанія перебуває в надійних руках. І найкраще, що може зробити глава компанії, якщо разом з ним працюють запеклі ботани – це не заважати їм, а при потребі направляти їхню одержимість в потрібне русло.
Якщо в прочитаних вище рядках ви впізнали себе, візьміть до уваги наступне: щоб ваша одержимість і запеклість не перетворилася в озлобленість і розчарування, працюйте над амбіційними проєктами. І чим амбітніший проєкт, тим краще. Сил та наснаги вам вистачить для найскладніших справ, а потягнути такі речі можуть небагато людей насправді. Для прикладу, скільки людей починали писати художній роман, але кидали справу на пів дорозі? Відповідь очевидна, чи не так? Але якщо ви запеклий ботан, можете порадіти – цього не станеться. Хоча розслаблятися у будь-якому випадку не варто.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.