Дослідження робочого персоналу в Україні виявило, що понад 40% робітників працює не за фахом. До зміни професії американці відносяться досить легко і міняють сферу діяльності до 10 раз за життя, в Україні такі показники майже доходять до 4-х. Але вбачаємо в можливості зміни професії великі перспективи для тих, хто помилився із вибором сфери та місця роботи, або просто вигорів у своїй професії.
Найчастіше про зміну професії серйозно задумуються люди віком 30-ти років, що пояснюється кризою середнього віку, який накладається із професійним. Причиною також стає тенденція становлення сімейного статусу, яка вимагає фінансових змін та перегляду професійних перспектив. До низки причин зміни професії додаються також:
бажання спробувати те, до чого є хист або бажання (найчастіше ті, хто розпочав професійну діяльність за батьківським наполяганням),
відсутність росту та розвитку (найчастіше, коли спеціаліст досяг професійного даху),
бажання змінити несприятливу атмосферу робочого колективу (найчастіше, коли специфіка професійного колективу така, без надії на зміни).
Все це, як правило, прикрашається емоційним незадоволенням: небажанням йти на роботу, депресія, неврози, панічні атаки, на роботі нудно, не цікаво.
Після 30-ти років змінити професію звісно важче. Всі роботодавці питають в першу чергу досвід роботи, якого у вас не має. Окрім цього потрібно мати адекватне обґрунтування того, чому ви міняєте повністю свою професію. Проте, багато роботодавців відкриті в пошуці нових кадрів, навіть готові навчити їх з нуля. Для цього на роботодавця треба справити враження, що ви людина енергійна, позитивна і так само відкрита до всього нового. Готуйтесь до співбесіди заздалегідь. Налаштуйтесь позитивно на пошук роботи та на ділову зустріч із роботодавцями. Пройдіть курси підвищення кваліфікації чи перепідготовки за потрібним фахом. Не розраховуйте одразу на велику зарплатню, пам’ятайте ви молодий спеціаліст, вам треба спочатку вчитися.
Після тридцяти можна освоювати будь-яку професію, яка не обмежена віком. Сюди можна віднести:
Завдяки дистанційній роботі для багатьох спеціалістів, які змінили свою професію, відкрилась можливість спробувати себе в будь-якій сфері, аби тільки були знання та вміння.
Якщо ви серйозно настроєні на зміну професії в свої 30 років, то Jobs.ua має для вас ефективні поради та покрокову інструкцію, як змінити професію. По-перше, визначіться, яка професія вам підходить найкраще. Бо твій вибір професії впливає на твою самореалізацію. В статті “Твій вибір професії”, ви можете знайти перелік ефективних профорієнтаційних тестів, які допоможуть визначитись із сферою діяльності, яка найкраще підходить індивідуально для вас. Допомогти визначитись вам також допоможуть питання, на які ви чесно собі надасте відповідь:
Від виконання яких завдань ви б хотіли зовсім звільнитися на новій роботі?
Визначіться із індивідуальним робочим днем, визначіться як, де, і ким працюєте?
Помрійте, яку посаду хотіли б займати через п’ять, десять років?
Якби ви були достатньо забезпечені грошима, то чому присвятили б свій час, на яку б роботу влаштувались?
По-друге, підготуйтесь для зміни професії фінансово. Ви ще не знаєте, чи вдасться вам повністю опанувати нову професію та працювати саме в ній надалі, тому майте грошову подушку про всяк випадок. До того ж, нова професія дуже часто вимагає отримання додаткових знань чи проходження курсів, які часто не є безкоштовними. Тому непогано мати окремі фінанси й на навчання.
По-третє, зробіть переоцінку власних навичок. Багато умінь вже вами отримано, не закидуйте їх в шухляди непотребу. Ви ще не знаєте, що вам може згодитися в новій професії, але ключові навички та вміння, що ви вже маєте, вас ще здивують. Також проаналізуйте свої професійні компетенції й визначіться, як кожну з них ви можете застосувати в новій професії.
Четверте, приміряйте на себе нову професію. Це допоможе вам зрозуміти, чи справді вона вам підходить, чи справді вона те, що ви шукаєте. А для цього намагайтесь дізнатися про саму професію якомога більше: читайте про неї в інтернеті, книжках, знайдіть друзів, хто працює за цим фахом, поспілкуйтесь з ними, дізнайтесь позитивні та негативні сторони роботи.
Вп’яте, працюйте над своїм розвитком в напрямку своєї процесії. Китайці говорять, якщо сьогодні нічого для досягнення мети не зробив, то ти хоча б про неї подумав. Розвивайтесь та дізнавайтесь про нову професію щось нового кожний день: дивіться навчальні відеоролики, записуйтесь на навчальні курси, самовдосконалюйтесь.
Вшосте, закріплюйте всі знання та набуті вміння за новою професією на практиці. Ви отримаєте нові знання, але не забувайте їх закріплювати на практиці, бо це важливіше. До того ж, роботодавцям цікаво, чи мали ви досвід роботи та чи робили ви на практиці, тобто рівень ваших умінь. Добре, якщо у вас вже будуть напрацьовані практичні роботи, які ви зможете показати в якості портфоліо. Якщо вам просто необхідний досвід роботи в новій професії ви можете: попрацювати волонтером або стажуватися, створити власний проєкт або з друзями, на новій роботі домовитись про частину роботи за меншу плату з можливістю подальшого повного працевлаштування, виконайте завдання тренуючись самостійно для портфоліо.
Зміна професії після 30-ти - важливий крок для людини, але можливий. Все залежить від вашої особистої налаштованості та бажання знайти своє покликання.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?
Дорогі партнери, колеги, друзі!
Щиро вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!
Шановні клієнти!
Напередодні нового року пропонуємо знижки на період з 23 грудня по 31 січня.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.