UARU
Ваш акаунт не активовано. Перевірте пошту. 
  1. Робота в Україні
  2. Онлайн консультація юриста
  3. Інше

Інше #109101

Питання від Виталий (16 квітень 2019):
Добрый день! Я работаю инженером по охране труда одного из государственных предприятий. Администрация предприятия вменила в обязанности службе охраны труда отвечать за качество приобретаемого отделом материально-технического снабжения товара (спецодежда), проверять сертификаты качества на приобретаемый товар, разрабатывать стандарты предприятия по качеству приобретаемого товара. Правильно ли это. Если нет, кто на предприятии должен этим заниматься? Спасибо!

Ответ юриста (18 квітень 2019) :

Доброго дня! Облік операцій із придбання та введення в експлуатацію спецодягу залежить від того, до складу яких активів підприємство включило спецодяг, що надійшов, – МШП, МНМА чи ОЗ. Платники податку на прибуток, які для визначення об'єкта оподаткування повинні вести податковий облік ОЗ і коригувати фінрезультат на різниці, передбачені розд. III ПК, при операціях зі спецодягом-ОЗ повинні враховувати норми ст. 138 ПК. У випадку придбання будь-якого виду спецодягу для використання в госпдіяльності підприємство має право на податковий кредит із ПДВ без нарахування податкових зобов'язань згідно з п. 198.5 ПК. Законом передбачено, що роботодавець зобов'язаний забезпечити своїх працівників спецодягом. Якщо ця вимога не виконується, роботодавцеві загрожує фінансовий штраф на підставі ст. 265 КЗпП, а його посадовим особам – адміністративний штраф на підставі ст. 41 КУпАП. Причому роботодавець зобов'язаний і штраф сплатити, і порушення усунути (тобто забезпечити співробітників спецодягом). За якість товару відповідає його виробник. На підприємстві за придбаний товар відповідає призначений на це працівник (відповідальна особа), тобто при прийомі товару такий працівник повинен перевірити поставлений товар, якщо товар не відповідає вимогам якості ДСТУ, або іншим вимогам ,такий товар не приймається. В акті приймання -передачі або у видатковій накладній на товар зазначається причина не прийняття товару або часткового не прийняття.

Інше, інші питання

    Вікторія (16 червень 2024)

    Чи може директор школи забрати кілька годин у одного вчителя та віддати іншому? Працюю вчителем зарубіжної літератури. Маю навантаження 23 години. На цій посаді я є єдиним і основним вчителем.Чи має право директор школи забрати у мене 5 годин та віддати педагогу- організатору( за посадою) без моєї письмової згоди?

     Переглянути відповідь

    Раїса Курбет (13 червень 2024)

    Доброго дня! Якщо працівник має освіту Бакалавр 1-го ступеню (економіст) стаж роботи за фпхом понад 10 років чи має право він влаштуватися на роботу до комунального підприємства на посаду провідного економіста?

     Переглянути відповідь

    Елена (11 червень 2024)

    Мой фоб там где я была трудоустроина не работает уже более трех месяцев, начальство выехала за границу, звоню узнать об увольнении и не могу не чего добиться, подскажите куда мне обращаться с этим вопросом

     Переглянути відповідь

    Галина (10 травень 2024)

    Професія "Склодув" відсутня в ЕТКД. Чи користуватися в роботі?

     Переглянути відповідь

    Анна (24 квітень 2024)

    Доброго дня. Цікавить таке питання,чи має право на відстрочку чоловік у якого на утриманні троє дітей: перша дитина від попереднього шлюбу (сплачує аліменти),друга дитина від неофіційного першого шлюбу дружини (але дитина записана на батька,участі не приймає) і третя дитина спільна від теперішнього шлюбу

     Переглянути відповідь

    Марина (31 березень 2024)

    Добрый день. Мне осталось 12 месяцев до выхода на пенсию. Хочу поменять работу, при этом стать на учёт в центр занятости. Не отразится ли в будущем это на размер пенсии?

     Переглянути відповідь

    Світлана (26 березень 2024)

    Д.день! Норма робочого часу вчителя-дефектолога 18 годин на тиждень . Просимо вас надати нормативну-правову базу відпрацювання робочого часу вчителя-дефектолога, який працює в Медичній установі.

     Переглянути відповідь

    Наталія (25 березень 2024)

    Доброго дня. Державний заклад перебуває на стадії реорганізації шляхом приєднання до нової установи. Уже необхідно попереджати працівників про зміну умов праці та готувати штатний розпис для новоствореної установи. Підскажіть будьласка штатний розпис новоствореної установи повинен складатись лише з вакансій і через два місяці туди переводити людей чи зразу можна формувати штити з окладами персоналу, адже люди мають персональні надбавки і доплати, які значно впливають на фонд оплати праці затверджений штитним розписом? Дякую.

     Переглянути відповідь

    Ольга (15 березень 2024)

    Цікавить відповідь на таке питання. У грудні 2020 року отримала диплом магістра. У 2024 році атестуюся як вчитель початкових класів, але не маю курсів з підвищення кваліфікації за 2021 рік(за 2022 і 2023 роки маю 295 годин). Чи можу у такому випадку бути проатестована на II категорію?

     Переглянути відповідь

    Світлана (13 березень 2024)

    Доброго дня. На нашому підприємсві цех "А" з'єднують із цехом "Б" і утворюють цех із назвою "В". Посади фасувальник-пакувальник цеху "А" змінюються на посади фасувальник-пакувальник цеху "В". Як оформляти правильно: а) наказом про переведення на посаду в інший цех за згодою працівника (ч.1ст.32 КЗП) чи наказом про зміну назви цеху (без згоди працівника) (ч.2 ст.32 КЗП)?

     Переглянути відповідь

Шукаєте роботу?

Шукаєте персонал?

Часто шукають

↑ Вгору