- Робота в Україні
- →
- Онлайн консультація юриста
- →
- Скорочення / звільнення
Скорочення / звільнення #110911
Питання від Тетяна (10 вересень 2021):
Заклади дошкільної освіти працюють згідно Типових штатних нормативів номер 1055. Згідно з якими у закладі дошкільної освіти кількість штатних одиниць вихователів дітей дошкільного віку на одну групу, при 5-денному робочому тижні та часом роботи 10,5 годин повинна складати 1,8 ставок.
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1157-10#Text
Наш заклад освіти має дві групи. І вже близько 10 років виховний процес дітей здійснюють 3,6 ставки вихователів ( 1,8×2групи).
У типових штатних нормативах є примітка, що якщо в закладі освіти діють одна чи дві групи, то завідувач закладу повинен три години щодня виконувати виховну роботу в групі.
Завідувач нашого закладу освіти працює півтори години зранку на прийомі дітей, здійснюючи разом з медиком термометрію, наступні півтори години працює в групах протягом дня, під час прогулянок, занять, при гігієнічних процедурах.
Післявчора відділ освіти надіслав наказ, згідно якого хочуть скоротити ці три години у педагогів закладу ( три години щодня - це 0,5 ставки на місяць), переклавши визовательську роботу протягом трьох годин щодня повністю на завідувача. Педагогам (їх в нашому закладі троє) залишається навантаження 3,6 - 0,5 = 3,1 ставки.
В наказі вказано, що педагоги повинні письмово надати згоду на зменшення свого педагогічного навантаження.
Чи законними є дії Відділу освіти по відношенню до педагогів закладу? Чи повинні ми письмово погоджуватися на зменшення навантаження?
Чи повинні нам письмового довести зміни штатів закладу?
Як педагоги закладу можуть себе захистити?
Хочу також наголосити, що протягом 10 років в закладі працюють 3,6 ставок вихователів, і за цей час кілька разів здійснювалися перевірки КРУ. Порушень в оплаті праці та застосуванні штатних нормативів не було виявлено.
Скорочення штатів, яке відділ освіти ініціює зараз більше схоже виключно на економію бюджету.
Ответ юриста (13 вересень 2021) :
Доброго дня!
1. Відповідно до ст. 30 Закону України «Про дошкільну освіту» педагогічне навантаження педагогічного працівника у сфері дошкільної освіти - це час, призначений для здійснення освітнього процесу.
Педагогічне навантаження педагогічного працівника закладу дошкільної освіти незалежно від підпорядкування, типу і форми власності відповідно становить:
вихователя групи загального типу - 30 годин;
вихователя інклюзивної групи, групи компенсуючого типу - 25 годин;
асистента вихователя інклюзивної групи- 36 годин
соціального педагога - 40 годин;
практичного психолога - 40 годин;
практичного психолога закладу дошкільної освіти (ясел-садка) компенсуючого типу та з інклюзивними групами - 20 годин;
музичного керівника - 24 години;
інструктора з фізкультури - 30 годин;
вчителя-дефектолога, вчителя-логопеда - 20 годин;
керівник гуртка - 18 годин
вихователя-методиста - 36 годин на тиждень, що відповідає тарифній ставці.
Розміри тарифних ставок інших педагогічних працівників закладу дошкільної освіти встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Педагогічне навантаження педагогічного працівника закладу дошкільної освіти незалежно від підпорядкування, типу і форми власності обсягом менше тарифної ставки, що передбачені у цій статті, встановлюється лише за його письмовою згодою у порядку.
2. Згідно з ч.3 та ч.4 ст. 32 КЗпП України, де зазначено, що у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці - систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших - працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці.
Якщо колишні істотні умови праці не може бути збережено, а працівник не згоден на продовження роботи в нових умовах, то трудовий договір припиняється за пунктом 6 статті 36 КЗпП.
Також, зазначу, що зміною інших умов праці, є і скорочення педагогічного навантаження працівників середніх загальноосвітніх та інших навчально-виховних закладів.
Отже, відповідно до законодавства це є істотною зміною праці про що роботодавець повинен повідомити працівників за два місяці до вступу цих змін. Також роботодавець може зменшити заробітну плату працівникам відповідно до законодавста але не менше ніж ставка, яка передбачена законодавством, а також згідно Наказу Мін. освіти керівник має привести штатні розписи у відповідність до цього наказу.
Якщо Ви погоджуєтесь зі змінами у праці, звісно Ви це письмово підтверджуєте, якщо не згодні то трудовий договір припиняється згідно з п. 6 ст. 36 КЗпП.
Скорочення / звільнення, інші питання
Юля (17 грудень 2024)
Доброго дня, я динока мама, дитині 2,2 роки, я в декреті, зателефонували з роботи де я офіційно працевлаштована і попросили написати заяву на звільнення в зв'язку з ліквідацією підприємства з виплатою двох окладів, а якщо не напишу заяву то всеодно звільнять але з мінімальним окладом, так мені пояснив роботодавець. Чи мають право звільнити мене я одиноку маму в зв'язку з ліквідацією і без працевлаштування?
Переглянути відповідь
Олександр (26 серпень 2024)
Працюю вчителем географії з навантаженням 18 годин, та заступником директора на 0.5 ставки.
При якій умові мене можуть звільнити з посади заступника при умові що к-ть класів не скорочувалася і не збільшувалася.
Переглянути відповідь
Вікторія ( 1 серпень 2024)
Добрий день. Вчитель у ліцеї прийнятий 11.11.2021, звільнено 12.08.2024. Був у відпустці 157 днів. 17.06-11.08.24 був у відпустці за 2023-2024 н.р. Яка кількість днів компенсації? Чи входять дні відпустки у стаж для відпускних?
Переглянути відповідь
Сергій (21 червень 2024)
Доброго дня. У закладі освіти здійснюється перепрофілювання (з гімназії у початкову школу). У зв'язку з цим доведеться скорочувати працівників, що викладали профільні предмети та підписати додаткові угоди із контрагентами про перейменування юр. особи і здійснити реєстрацію у реєстратора. Також, у типовому штатному розписі посада директора передбачена, якщо у початковій школі 20 і більше дітей. У зв'язку із цим виникає багато запитань, які мають бути дії директора у зв'язку із перепрофілюванням:
1) Коли здійснити реєстрацію зміни типу закладу - після повідомлення працівників, переоформлення документів чи, навпаки, спочатку зареєструвати зміну типу, а тоді інші дії?
2) Якщо тут присутнє скорочення штату, то директор має видати наказ про що - скорочення штату у зв'язку із перепрофілюванням та внесення змін до штатних розписів, потім повідомити працівників? Тоді директора, має повідомити вище керівництво, бо зменшуються години?
3) Коли будуть формуватися нові штати станом на 01 вересня 2024 року та подаватися звіт про кількість дітей та буде зрозуміло що посади директора не передбачено(менше 20 дітей) потрібно лише тоді повідомляти директора про скорочення за 2 місяці? Тоді ці 2 місяці директор має працювати?
4) Якщо згідно штату обов'язки покласти на вчителя, то яка має бути доплата? Як має звучати посада, як її показати у штаті та як тоді від імені школи оформлювати договори та інші фінансові дії, як буде записуватися представник закладу освіти (вчитель)?
5) Якщо повідомляти диреткора зараз про скорочення , то на підставі чого? Так, зараз ми бачимо, що дітей буде не достатньо, але ще точно не зрозуміло, бо діти зараховуються на 01 вересня, а звіт подається 04 вересня. Чекати цих дат?
Дякую.
Переглянути відповідь
Тетяна (19 червень 2024)
Вітаю! Я працювала заступником директора на 1 ставку та мала години з предмету 0,5 ставки. Якими нормативними документами регламентується моє право мати після звільнення не менше 18 годин з предмету? Дякую
Переглянути відповідь
Софія ( 7 червень 2024)
Працюю в школі 9 років. Навчання - змішана форма. Місто - у переліку територій можливих бойових дій. Чи маю я право на збереження робочого місця, якщо отримую тимчасовий захист в ЄС і як правильно оформити це на роботі? Мені потрібно лише збереження робочого місця, працювати та отримувати кошти протягом навчального року не планую
Переглянути відповідь
Олена ( 4 травень 2024)
Добрий день.Працюю в ліцеї на постійній основі вже 5 років,маю гарні результати роботи.Директорка хоче перевести з основного місця на декретне,мотивуючи,що я остання прийшла на роботу у зв’язку зі зменшенням кількості класів.У школі є багато вчителів пенсіонерів.Чи можу я боротися з цим ,керуючись законом?
Переглянути відповідь
Володимир (25 квітень 2024)
Доброго дня , я була прийнята на роботу 6 років тому з неповним тижневим навантаженням. Протягом цих років я мала різну кількість годин тижневого навантаження. На сьогодні, я сама виховую дитину і цього року мені пропонують 11 год. тижневого виховання, а моїй колезі 21 год. тижневого навантаження. Чи можу я просити збільшення тижневого навантаження на 3 години.
Переглянути відповідь
Евелина ( 8 квітень 2024)
Доброго дня. Підкажіть будь ласка, якщо у трудовій книжці пропущена запис перейменування закладу, і була записана інша запис переведення працівника на іншу посаду, а як поступити зараз при звільнені працівника , у книжці написали номер і запис не дійсний, без печатки ,наступний номер перейменування закладу, потім наступний номер і переведення на іншу посаду , а потім наступний номер і звільнення , чи є це правильно?.Дякую
Переглянути відповідь