Підвищення по службі чи в іншій діяльності, досягнення популярності, слави тощо – це все кар'єра. А з чого починається це сходження і коли? На це запитання дає відповідь соціолог із Оксфорда Марк Тейлор.
Дослідник Марк Тейлор провів опитування людей, яким трохи більше тридцяти років, і з'ясував, що таке захоплення як читання книг у юному віці допомагає в майбутньому успішно будувати кар'єру. Приблизно 17 200 осіб, які брали участь в опитуванні, розповіли, чим вони захоплювалися та цікавились у дитинстві. І як виявилося, ні спорт, ні спілкування з однолітками, ні мистецтво у різних його напрямках так позитивно не впливають у майбутньому на кар'єру як читання книг. Ті з опитаних, хто багато читав різної цікавої літератури в юності, досяг на професійній ниві більшого.
Але чому саме захопленість книжками дає такий результат? Відповідь проста: читання тренує мозок. Ми читаємо, складаючи літери в слова, вголос або просто про себе, шукаємо сенс і одночасно запам'ятовуємо те, що дізналися, а також свої емоції в той момент і атмосферу. Таке тренування дозволяє мозку краще працювати. Звичайно, подібні заняття варто починати з раннього дитинства, тоді дитині у підлітковому віці буде легше знаходити вирішення тих чи інших завдань, які ускладнюються з віком.
Якщо діти не хочуть читати?
На думку фахівців, часто діти відмовляються читати не тому, що не хочуть, а тому що їм це важко. Можливо, це через особливісті розвитку.
Якщо дитина зовсім маленька, розповідайте їй невеликі вірші, чистомовки. Гуляючи парком, розповідайте, що навколо знаходиться і відбувається, що робите ви. Трохи підросла дитина – можна взяти книгу з казками, де є великі барвисті картинки, і читати чи вигадувати свою історію. Якщо дитина може читати, але не хоче, читайте їй вголос самі, наприклад, на ніч. Почніть захоплюючу розповідь чи історію, а продовження дайте їй самому прочитати. Спробуйте спільне читання – за ролями. Індивідуальний приклад також дуже важливий, частіше відволікайтеся від побутових турбот і читайте самі. Нехай дитина вас частіше бачить із книгою в руках. Нехай у вашому будинку будуть невелика бібліотека з цікавою та пізнавальною добіркою літератури.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?