Не лише учасникам офлайн-заходів можна дарувати подарунки та цінні сувеніри. Це можна також робити на онлайн-заходах. Портал з працевлаштування Jobs.ua пропонує вам з’ясувати, що можна подарувати гостям ділових онлайн-зустрічей.
Так, для офлайн-подій це звичайна практика. І такий підхід переслідує декілька цілей, адже це чудовий спосіб підвищити лояльність до свого бренду і впізнаваність. Всім подобаються подарунки, а для бізнесу це також:
Але тут постає питання – що дарувати учасникам онлайн-заходів?
Необхідність в таких подарунках та сама – покращення взаємин, подяка за зустріч і додаткова цінність в очах учасників. Чи варто дарувати фізичні набори в таких випадках? Так, варто. Ви потім зможете надіслати поштою як сувенірну продукцію, так і їстівні подарунки.
Матеріали зустрічі. Але якщо немає можливості подарувати на пам’ять фізичні подарунки, зверніть увагу на цифрові варіанти. Під матеріалами зустрічі розуміємо записи виступів онлайн-спікерів, інший корисний контент.
Підписка на онлайн-курси. Чим цікавіший і корисніший онлайн-курс, тим ціннішим подарунком він виявиться для учасників вашого заходу. Це можуть бути навчальні курси компаній-партнерів або взагалі сторонніх шкіл. Також це може бути сертифікат на відвідування цікавої події, знижка на офлайн-конференцію тощо. Підійдуть і абонементи, акції та знижки, якщо ви маєте щось варте в полі зору. Це лише як варіанти, а вам, як представнику компанії, можна додатково поміркувати над тим, який цифровий подарунок якнайкраще підійде вашим гостям.
Що цікаво, деякі «креативщики» вдаються й до таких хитрощів: кажуть, що вхід на онлайн-захід платний, але цього разу – спеціально для вас, дорогі учасники! – цей захід буде безкоштовний. Робити так чи ні, вирішувати вам. Але все ж краще проявити трохи фантазії та креативу, і придумати власні, унікальні «цифрові» подарунки.
Не варто нехтувати подарунками навіть на онлайн-заходах, вважаючи їх чимось не вартим уваги. В перспективі такий підхід може виявитися вдалим маркетинговим ходом. Це також вплине на впізнаваність вашої компанії, а онлайн-зустріч її учасники ще не раз згадають.
Новачок на роботі. До нього завжди придивляються. Від того наскільки новий співробітник уважний, тактовний та обачний залежить, як його прийме колектив, як складатимуться взаємини з керівництвом. Треба докласти чимало зусиль, щоб перше враження було гідним, адже другого шансу може й не бути.
В сучасному ритмі життя, коли треба скрізь встигнути і багато чого зробити, наша пам'ять час від часу дає збій. Не завжди пам'ятаємо, де лежать документи, забуваємо про заплановану зустріч, вийшовши з дому, важко згадуємо, чи вимкнули з розетки праску тощо. А причина такого збою – перевтома, часті хвилювання, і, як не дивно, одноманітність.
Підвищення по службі чи в іншій діяльності, досягнення популярності, слави тощо – це все кар'єра. А з чого починається це сходження і коли? На це запитання дає відповідь соціолог із Оксфорда Марк Тейлор.
Декілька порад від наших експертів про те, як, повернувшись до роботи, правильно застосувати «відновлений багаж сил».
Впавши, піднімаємося, обтрушуємо одяг, хочемо зробити крок, але біль у забитих колінах не дає ступити. Адже йти треба, хоча б до медпункту. Одні встають і, перемагаючи біль, йдуть далі, а в інших сил вистачає лише до кабінету лікаря або самому перев'язати собі рани, а деякі не можуть навіть піднятися від сильних забитих місць, розчарування та зневіри. Що робити і як допомогти собі?