Як дізнався Jobs.ua, за даними Державної служби статистики, минулого року в Україні було зареєстровано майже 11 000 000 українців, яких віднесено до категорії «економічно неактивного населення».
Аналітики Держстату запевняють, що основними причинами того, що українські громадяни «сидять без роботи», у більшості випадків, є суттєві обставини.
Так, 54,75 з цього числа, це ті з громадян, хто вийшов на заслужений відпочинок. 20,9% - з різних причин знаходяться на утриманні родичів та близьких людей, а 1% тих, хто не може працювати завдяки вадам здоров’я.
Є, насправді й ті, хто просто очікує, коли їх покличуть на попередню роботу, таких громадян – 0,2%. Не можуть знайти роботу згідно власним навичкам, ще 0,5% українців. 0,6% зневірилися у своїх попередніх пошуках та припинили шукати працевлаштування.
А, ще 0,1% …просто не знає, де сьогодні можна роботу знайти.
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?
Дорогі партнери, колеги, друзі!
Щиро вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!
Шановні клієнти!
Напередодні нового року пропонуємо знижки на період з 23 грудня по 31 січня.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.