Це фантастичне вміння – вміння миттю зосереджуватися на проблемі і знаходити можливі шляхи її рішення – не є аж таким фантастичним. Його можна так само розвинути, як вміння підтягуватися, приміром. До речі, під час підтягування, та й при виконання решти фізичних вправ, теж потрібно вміти концентруватися на тому, що ви робите. Розглянемо разом із Jobs.ua, чому це настільки важливо і як почати розвивати концентрацію.
Розвиваючи фокус і концентрацію, тобто миттю зосереджуватися на проблемі, яка вас турбує в даний момент, ви допоможете собі у всіх сферах життя. Не лише у вирішенні робочих справ, хоча у робочих справах, особливо коли гарячий період, потрібно вміти швидко концентруватися і тримати в голові навіть декілька завдань. Такі речі потребують вкрай осмисленого підходу до реальності, до аналізу інформації, яка поступає зовні, до слів і вчинків інших людей, щоб одразу ж, не гаючи зайвого часу, розпізнавати, з якими людьми маєте справу. Для чого це потрібно, це вміння? Щоб не гаяти власний безцінний час на людей, які з тієї чи іншої причини цього не заслуговують. Погоджуєтесь?
Вся сіль полягає в тому, щоб навчитися «перепрограмовувати» мозок на корисні завдання. І це можливо, хоча мозок опиратиметься перший час – бо це для нього незвично. Це для нього некомфортно, а мозок доволі швидко звикає до бездіяльності, якщо ним на повну не користуватися. Якщо його не розвивати. Мозок – вкрай енергозатратний орган, тому він чинить – зі свого боку – мудро.
Але нам така його «мудрість» не підходить, тому варто запам’ятати одну річ: почніть тренувати фокус і концентрацію прямо зараз, після прочитання цієї статті. І якщо ви займатиметеся щодня – без жодних відмазок і відмовок – повірте, досить швидко ви відчуєте, як ваш мозок «запрацював». Як ви стали думати швидше і ясніше, швидше вловлювати взаємозв’язки між речами, швидше приходити до правильного результату і т.д.
Такі чудеса можуть творити вміння фокусуватися і концентруватися. То чому б не навчитися цього вміння зараз, щоб завжди мати на ринку праці суттєву конкурентну перевагу?
Тим паче, це можна зробити самотужки. Як? Читайте далі.
В натовпі, в метро, в кав’ярні. В будь-якому людному місці. В парку, по вулиці в магазин і в магазині. Можна тренуватися так: одягаєте навушники, вмикаєте на половину потужності (більше не треба) улюблену музику, і в публічних місцях постійно тримаєте в голові думку, щоб не втрачати пильності. А раптом ззаду підбіжить собака, щоб з вами погратися, а ви злякаєтеся? Ви повинні бути готовими до таких моментів, знаючи, що в навушниках ви перестаєте чути довколишній шум.
Тільки ви зловили себе на думці, що відволіклися від уважного спостереження за вулицею, одразу ж ставите собі «мінус один» бал. І так – кожного разу. Запам’ятовуйте їх, і коли прийдете додому, запишіть число і поставте дату.
Робіть так кожного разу. З часом ви з подивом зауважите, що цих «мінусів» стало значно менше. Це може трапитися через десять днів, через місяць, або навіть більше. Неважливо, коли; забудьте про це, не концентруйтеся на цьому моменті. Концентруйтеся на описаному вище завданні. Це вже буде певний рівень володіння увагою і концентрацією.
LUMOSITY і ВІКІУМ – два чудових тренажери, які навчать вас концентрації, фокусу, вмінню приймати нестандартні рішення.
Також розвиватимуть швидкість реакції.
Вправи досить цікаві, а деякі можуть і взагалі – стати вашими улюбленими (гонки на боліді Формули-1 (на реакцію), паровозики (на вміння швидко мислити), чи визначення напрямку руху листочків (на уважність і концентрацію).
Виконуйте ці вправи щодня, відстежуйте прогрес, і результат вас через кілька місяців приємно здивує.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?
Дорогі партнери, колеги, друзі!
Щиро вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!
Шановні клієнти!
Напередодні нового року пропонуємо знижки на період з 23 грудня по 31 січня.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.