Jobs.ua підготував кілька цікавих і пізнавальних досліджень. Результати одного з них показують, що понеділок не такий вже й важкий день для початку тижня, як більшість з нас звикли вважати. Вчені пропонують звернути нашу увагу зовсім на інший день тижня.
Насправді для половини з нас нелегкий день тижня – вівторок, з'ясували дослідники компанії Bimuno, опитавши 3000 осіб. Точніше, вівторок з 11.45: в цей момент на нашу голову звалюється робота, від якої ми ухилялися в понеділок (коли 53% респондентів обговорюють вихідні), рівень стресу найвищий, перерва на обід перетворюється в робочий полудень, а ввечері доводиться надолужувати згаяне напередодні.
Життя, на жаль, не підтверджує справедливість народної мудрості «не родись красивой, а родись щасливою». Якраз красивими, вродливими й потрібно народжуватися, щоб бути якщо не більше щасливими, то хоча б більш фінансово успішними. Красиві люди заробляють більше, свідчать численні наукові дослідження.
Бажання перекласти на мову економіки такі, здавалося б, ефемерні поняття, як краса і привабливість, зовсім не настільки безглуздо, як може здатися. У всякому разі для настільки прагматичної нації, як американці. Протягом останніх років американські психологи, соціологи й маркетологи неодноразово зверталися до цієї теми. Результати їх досліджень свідчать: між економічним благополуччям і зовнішньою привабливістю існує прямий зв'язок, який можна виміряти в доларах і центах. Ось лише кілька красномовних фактів, які дозволяють вважати витрати на стрижку й укладку, макіяж, засоби з догляду та багато іншого не витратами, а справжнісінькими інвестиціями.
■ Зовні привабливі керівники вже одним своїм виглядом підвищують вартість акцій своїх компаній. Такий вплив на учасників фондового ринку надає поява красивих CEO на телеекрані.
■ Зайва вага знижує шанси жінок на високий дохід.
■ Високі люди заробляють більше. Серед працюючих американців зростом від 170 до 180 см кожен дюйм (2,54 см) «зайвого» зростання відповідає в середньому підвищення річного заробітку на 2%.
■ Ті з американців, які виглядають краще, ніж 67% тих, що оточують, в середньому заробляють за життя на 230 тисяч доларів більше.
Найостанніше дослідження американських і британських вчених доводить вже зовсім протилежне, що саме зовні непривабливі люди заробляють більше. Хто ж з них правий?
Факт, знайомий багатьом з власного досвіду, отримав наукове підтвердження. Психолог Річард Райан з Рочестерського університету (США) і його колеги провели дослідження за участю 74 чоловіків і жінок у віці від 18 до 62 років. Протягом трьох тижнів тричі на день вони відповідали на питання про настрої та самопочуття. Випробовувані проявили рідкісну одностайність – всі почували себе краще у вихідні, коли на них чекала свобода, можливість побути з рідними чи в колі друзів. Більш того, виявилося, що ми вважаємо себе більш компетентними, організованими саме у вихідні. На думку Річарда Райана, наше гарне фізичне та психічне самопочуття залежить від того, чи можемо ми задовільнити потреби в самостійності, у контролі, спілкуванні з приємними та цікавими нам людьми і самореалізації. Саме тому нам так добре у вихідні. І саме тому кращий спосіб покращити будні – вибирати таку роботу, де можна найбільшою мірою робити те, що подобається, й бути собою.
Насправді це серйозна проблема багатьох людей, тобто вміння працювати з власною агресією. З’ясуємо разом з Jobs.ua, як правильно працювати з агресією і знайти їй краще застосування, аніж ображати одне одного в соцмережах.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?