Увійшовши до «двадцятки» найбільш доступних для навчання міст світу, Київ продовжує приймати абітурієнтів на цьогорічний вступ до своїх вишів.
Jobs.ua вже повідомляв, що «студентське життя» столиці, цього року знову то звично «дивувало» аналітиків ринку праці масовим традиційним вступом молоді на навчання до тих факультетів київських ВНЗ, що пропонують отримати філологічні та юридичні спеціальності. Саме ці напрямки, на жаль, також традиційно випускають за п’ять років безліч фахівців, працевлаштуватися котрим стає все складніше з кожним роком. Але, секрет такої шаленої та безперспективної популярності цих напрямків, поки залишається нерозгаданою таємницею, мабуть й для самих вчорашніх школярів, тож ринок праці України звично готується до нової хвилі менеджерів з продажів, охоронників та барменів, які можуть похизуватися новенькими «корочками» про вищу освіту.
Та на цьому, дива «Києву студентського» не закінчилися, й цей рік вступу до вишів столиці та інших українських міст, отримав ще один рекорд. Цього разу, вступна компанія ознаменувалася самим високим за останні роки відсотком тих абітурієнтів, які відмовилися від навчання на бюджетній основі.
Насправді, це ніяким чином не пов'язано із громадянською свідомістю та бажанням зберігати бюджет країни. Просто більшості тим, хто поступає вчитися на ступень бакалавру, було запропоновано навчатися за державні кошти, але, не самим популярним спеціальностям. Таких «відмовників» набралося більш ніж 13% від загальної кількості майбутніх потенційних бакалаврів. Тобто, з рекомендаціями не погодився кожний восьмий абітурієнт.
Розроблені державою списки пріоритетних спеціальностей, включають професії по тих напрямках, які сьогодні враховуються, як найважливіші для економіки країни та у яких існує суттєвий брак фахівців. Загалом, рекомендації до бюджетного навчання отримали більш ніж 60 000 абітурієнтів, але тільки 87,1 % погодилися навчатися запропонованим бюджетною програмою спеціальностям.
Згідно державним пріоритетам, 58,7% абітурієнтів отримали рекомендації на бюджетне навчання «по першому пріоритету», 16,7% - по другому, 9% - по третьому, 5,7% - по четвертому. До навчання по п’ятому, шостому та сьомому пріоритетах спеціальностей запрошення отримали 4,2%, 3,1% та 2,5% абітурієнтів, відповідно.
При цьому, від бюджетного навчання по спеціальностям першого пріоритету відмовилося 4,2% майбутніх студентів, від аналогічних рекомендацій по шостому й сьомому пріоритетах – 35,8% й 42,4% абітурієнтів.
Ті, хто відмовився, вступили до навчання на інші, не вказані у пріоритетних списках, спеціальності, де вони будуть отримувати знання, сплачуючи за навчання власними коштами. Залишається тільки сподіватися на те, що вибір молоді цього року, був свідомий та не базувався на самому отриманні «модних корочок», як доказу навчання та статусу носія «вищої освіти».
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?
Дорогі партнери, колеги, друзі!
Щиро вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!
Шановні клієнти!
Напередодні нового року пропонуємо знижки на період з 23 грудня по 31 січня.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.