UARU
Ваш акаунт не активовано. Перевірте пошту. 
  1. Робота в Україні
  2. Публікації про роботу
  3. Все про роботу
  4. Кар'єра
  5. Ментор, коуч, наставник: у чому різниця?

Ментор, коуч, наставник: у чому різниця?

27.08.2022 368Автор: Лоліта Платошкіна
 Ментор, коуч, наставник: у чому різниця?

Ментор, коуч, наставник: у чому різниця?

27.08.2022     368Автор: 

Вчитися ніколи не пізно, і це справді так. Поняття Lifelong Learning й означає безперервне вдосконалення протягом усього життя. Теорія того, що ви все знаєте, умієте абсолютно приречена на провал, адже методи й технології не стоять на місці, вони так само вдосконалюються та апдейтяться з неймовірною швидкістю. На тлі постійних змін ми шукаємо нових знань та людей, які допоможуть осягти нові знання, поділяться навичками та вміннями, які важко натренувати самостійно. В таких ситуаціях люди звертаються до спеціалістів. Але якого спеціаліста обрати, щоб отримати очікуваний бажаний результат?

Все залежить від власних потреб спеціаліста, а також цілей, яких він переслідує. Допомога фахівців з питань розвитку кар’єри може допомогти розкрити внутрішні потенціали, подолати внутрішні бар’єри та вигідно виділитися на тлі інших претендентів, збільшити дохід і змінити посаду. Можна прочитати купу книжок, але так і не зрозуміти, як застосувати ці знання. Розберімося, який фахівець вам потрібен і допоможе вам досягти бажаних кар’єрних та особистісних результатів.

Практики та методи консультування та навчання

Ментор, коуч, наставник - зовсім нові професії у сфері викладання та консультування. Вони мають спільні риси, однак різняться на практиці підходами та методами впливу.

Ментор

Два види професійної діяльності, що дуже схожі - ментор і наставник. Обидва спеціалісти стануть в нагоді, якщо ви вирішили розпочати нову справу. Обидва спеціалісти дають поради діляться з іншими власними набутими знаннями, опрацьованими на практиці. На відміну від наставника ментор надає свої послуги для індивідуального зростання, в той час, як наставника підбирають під потреби колективу, компанії, установи. На відміну від наставника, ментор самостійно встановлює інтенсивність вашого навчання та вказує його напрямок. Чим практично ментор може допомогти?

Поділиться досвідом в конкретній професійній сфері.

Допоможе скласти власний план кар’єрного розвитку.

Підкаже, порадить, які інструменти і як застосувати в професійній діяльності.

Допоможе запустити власний стартап чи бізнес, якщо мав досвід.

Подивіться разом з вами на професійну складну ситуацію під іншим кутом.

Поділиться корисними контактами та зв’язками для успішної кар’єри.

Проте користь такого спілкування не однобічна, не благочинна. Своєю чергою ментор отримує:

структурованість власних знань, умінь, досвіду,

можливість віднайти власні прогалини в знаннях і вміннях,

навички керівництва підопічного,

визначити для себе сферу подальшого розвитку,

пошук однодумців та експертів, поєднаних однією сферою.

Наставник

Відносини з наставником будуються на основі завдань та цілей, які потрібно виконати. Наставництво підходить для ситуацій, коли у людини немає власного досвіду у справі, тому вона бере за основу готовий шаблон поведінки та роботи фахівця. Тому найчастіше робота наставника полягає в тому, щоб показати, як робити якусь справу. А учень просто повинен запам’ятати та повторити ці дії на практиці.

Чим практично наставник може допомогти?

Розвиток у колективу корпоративного духу.

Знизити рівень плинності кадрів в компанії.

Прискорити адаптацію нових співробітників.

Підвищити рівень професійної підготовки новачків.

Підвищити рівень кваліфікаційного рівня співробітників.

Що при цьому отримує наставник від власної діяльності?

Прокачує свої комунікативні здібності.

Працює в команді учнів, вчиться навчати.

Бездоганне теоретико-практичне володіння професійною темою.

Має потужну базу професійних знань певної сфери діяльності.

Коуч

Якщо ментор і наставник це професійно спрямовані фахівці за певною сферою діяльності, то коуч - це якраз людина ресурсу, а точніше він допомагає відшуковувати в вас потенціал, ресурс, мотиви, руйнувати бар’єри, які напряму заважають вам досягати успіху в кар’єрі. Якщо ментор та наставник намагаються побудувати довготривалі стосунки, які допомагають спостерігати ріст учнів, то зустрічі з коучем можуть бути періодичними, включати декілька сесій на різних етапах ведення бізнесу чи стартапу. Коуч надихає, вмотивовує, допомагає подивитись на власний досвід з різних сторін.

Чим практично коуч може допомогти?

Визначити ваш подальший напрям професійного розвитку.

Вибрати найбільш влучний для вас шлях просування всередині компанії.

Чітко і грамотно поставити особисті цілі для команди, проекту.

Вмотивувати на здійснення конкретних життєвих та професійних планів.

Що при цьому отримує коуч від власної діяльності?

Потужні інструменти, які здатні організувати та налаштувати на успіх.

Задоволення від результатів власної роботи.

Опрацювання психологічних моментів.

Методи консультування

Слід зазначити, що наступні методи тренінгу та консультування періодично у своїй практиці застосовують всі фахівці, що навчають, тренують та допомагають рухатись кар’єрними сходинками.

Коучінг

Метод розкриття людського потенціалу, що в результаті направляє, наставляє, вмотивовує та віднаходить сили та енергію на розвиток. Він не дає прямі відповіді на ваші питання, однак через конкретні запити та бажання учня дозволяє віднайти найбільш правильний і вірний шлях.

Менторство

Менторство дає змогу отримати професійну експертизу професійної сфери. Учень приходить з конкретним запитом навчитися робити так, як фахівець. Він дивиться на ментора і враховуючи його досвід, рекомендації, бачення та план, який вони склали разом, рухається далі. Менторство, як метод прийняття професійних навичок та знань дає потужну впевнену базу для подальшого розвитку спеціаліста.

Наставництво

Наставництво ідеально підходить для ситуацій, коли у людини немає власного досвіду у справі й вона має бажання навчитися практично. Наставництво як метод практичного навчання передбачає, що учень повторює дії ідентичні наставнику і таким чином переймає досвід, отримує певні навички для подальшої роботи.

Тренінг

Метод, що допомагає сформувати уміння, що знадобляться вам у майбутньому. Все просто: хочеш навчитися - тренуйся. Тренінг може зіграти для вас визначну роль у остаточному вирішенні вами посісти певну посаду, коли існують певні вагання тощо. Може трапитись й так, що в процесі тренінгу ви зрозуміли, що це не ваше і все завдяки цьому методу.

Терапія

Навіть терапія, як метод професійного впливу має місце бути. Як часто ви зіткаєтесь із власними внутрішніми бар’єрами, які не дають вам піднятися на новий професійний чи особистісний рівень? Страхи, відчуття провини, неспроможності залишають глибокі рани на психіці, що іноді не дають нам можливості рухатись далі. Тільки завдяки професійній терапії можна розв’язати такий психологічний клубок, розібратися, що заважає та зруйнувати власні бар’єри. Разом з фахівцем зробити це легше і простіше.

Консалтинг

Метод консалтингу дає можливість розв’язати терміново важливу проблему. Не маєте часу та знань на її вирішення - краще звернутися відразу до фахівця. І хоча ви не отримаєте практичних набутих навичок для розв’язання такої самої проблеми в майбутньому, у вас є можливість терміново розв'язувати проблему.

Фасилітація

Метод, що має за мету допомогти учню в усвідомленні себе як самоцінності, підтримувати прагнення до саморозвитку, самореалізації, самовдосконалення, сприяти особистісному зростанню, розкриттю здібностей через групові сесії. Якщо потрібно визначити правила комунікації, взаємодії, мету тощо фасилітація стане в нагоді.

ментор

Як правильно підібрати фахівця під запит?

Шукайте наставника відповідно до своїх очікувань.

Переконайтеся, що він має компетенцію та достатній досвід у потрібній сфері.

Оцініть особисті досягнення потенційного вчителя: хотілося б вам самому цього досягти?

Звертайтеся за порадою до того, чия кар'єрна дорога вас надихає.

Спостерігайте результати роботи з фахівцем та оцінюйте власний ріст.

Читайте також

  • Осінній сезон без стресу: поради для гармонії та спокою21 листопад, 2024

    Короткий світловий день, холод і осіння мряка впливають на настрій, а втома, апатія і навіть легка депресія — компаньйони гнітючих осінніх днів. Втім, скористайтеся нашими порадами, щоб мінімізувати стрес від перебування в такій непривітній «компанії».

  • Вчитися у всіх, не наслідувати нікого12 листопад, 2024

    Новачок на роботі. До нього завжди придивляються. Від того наскільки новий співробітник уважний, тактовний та обачний залежить, як його прийме колектив, як складатимуться взаємини з керівництвом. Треба докласти чимало зусиль, щоб перше враження було гідним, адже другого шансу може й не бути.

  • Як все пам’ятати, а не забувати?22 жовтень, 2024

    В сучасному ритмі життя, коли треба скрізь встигнути і багато чого зробити, наша пам'ять час від часу дає збій. Не завжди пам'ятаємо, де лежать документи, забуваємо про заплановану зустріч, вийшовши з дому, важко згадуємо, чи вимкнули з розетки праску тощо. А причина такого збою – перевтома, часті хвилювання, і, як не дивно, одноманітність.

  • Читання в юному віці – кар'єра у майбутньому 28 вересень, 2024

    Підвищення по службі чи в іншій діяльності, досягнення популярності, слави тощо – це все кар'єра. А з чого починається це сходження і коли? На це запитання дає відповідь соціолог із Оксфорда Марк Тейлор.

  • Як полегшити вихід на роботу після відпустки? 8 вересень, 2024

    Декілька порад від наших експертів про те, як, повернувшись до роботи, правильно застосувати «відновлений багаж сил».


Часто шукають

↑ Вгору