Більш ніж два місяці збігло з початком введення карантину. Ця кризова весна поставила перед багатьма українцями важливі питання: що відбуватиметься з ринком праці найближчим часом? Як знайти достойну роботу після завершення карантину і зняття всіх обмежень? Адже багато людей, які повернулися з-за кордону, можливо, не повернуться на свої колишні місця роботи, а чимало співвітчизників всередині країни теж позбулися своїх робочих місць.
Світова пандемія вплинула на всі сфери життя українців, і всерйоз зачепила одну з найболючіших для нашої країни тем – пошук достойної роботи з гідною зарплатою. Про не надто позитивні перспективи на ринку праці свідчить хоча б той факт, що на українських сайтах з працевлаштування і пошуку роботи значно зменшилась кількість вакансій. Але втішною можна вважати наступну інформацію – найменші проблеми спостерігаються в сфері попиту на спеціалістів із значним досвідом роботи (5 років і більше).
Слід розуміти, що навіть після зняття карантинних обмежень певний час потерпатимуть туристична сфера і готельний бізнес, авіакомпанії та залізничне сполучення, а також сфера розваг та відпочинку. Експерти прогнозують, що відновлення економіки після спричиненої кризи буде тривалим – мінімум рік-півтора повертатимуться втрачені позиції.
В кризових умовах зросла роль Державної служби зайнятості. Спростились умови подачі заяви на отримання статусу безробітного, яку тепер можна здійснити дистанційно. Збільшився мінімальний розмір допомоги (з 650 до 1000 грн.), а виплата здійснюється з першого дня набуття статусу, навіть для звільнених за власним бажанням.
Серед лідерів за кількістю поданих вакансій виділяються ті компанії, бізнес яких не закрився через карантин. Це продуктова і банківська сфери, а також логістичні компанії, які працюють в звичному режимі як і до початку карантину.
Щоправда, багато з цих компаній втратили частину персоналу через транспортні обмеження, адже не всі їхні працівники в нових умовах отримали можливість вчасно добиратися на роботу. Що цікаво, в умовах загального зменшення пропозицій на ринку праці кількість заявлених вакансій від «Укрпошти» та «Нової пошти» залишилась практично без змін.
При аналізі вакансій і їхніх вимог можемо побачити, що майже половина вакансій вимагає невеликий досвід роботи (від 1-го року). Поряд із цим, спостерігається чітка тенденція із зростанням вакансій, які потребують фахівців із значно більшим досвідом роботи. Підтверджується той факт, що в кризових ситуаціях компанії воліють наймати досвідченіших спеціалістів.
Багато відомих компаній в сфері інформаційних технологій – наприклад, Twitter чи Google, – вже перевели своїх працівників на дистанційну роботу. Twitter, приміром, дозволив своїм працівникам працювати дистанційно і після завершення карантину. Українські IT-компанії теж можуть перейняти досвід своїх іменитих колег, та й не тільки ІТ-компанії. Але якою б захмарною не видавалась перспектива працювати вдома, дистанційна робота все ж має свої плюси і мінуси: можливість перебувати щодня зі своєю сім’єю становить водночас і позитивний момент, і негативний, бо може погіршитись мотиваційна складова. Дистанційна робота вимагає посилення самодисципліни, оскільки для працівників-на-дому з’являється безліч відволікаючих факторів, яких вони були позбавлені в умовах роботи в офісі. Що ж, це додаткова можливість прокачати власну самодисципліну і силу волі.
Разом із зростанням дистанційних форм роботи значно зросте запит на проходження працівниками різноманітних навчальних курсів, не виходячи з дому. Ті люди, які можуть запропонувати щось іншим, використовуючи засоби дистанційного навчання, отримали зараз нову можливість – розвиватися в цьому напрямку самим і розвивати інших. Репетитори іноземних мов, спеціалісти в найрізноманітніших галузях людської діяльності, художники та представники творчих професій отримали «друге дихання». Проведення онлайн-курсів в Zoom’і або навчальних стрімів на youtube може стати не лише додатковим, а й основним джерелом заробітку. Як бачимо, ситуація з карантином принесла не лише кризу на ринок праці, а й можливість отримати унікальний досвід.
При виборі професії вважайте, наскільки вона актуальна для майбутніх роботодавців. Якщо її затребуваність є достатньо низькою, скорочення в першу чергу торкнеться саме вас.
Втрата роботи із «зарплатою в конверті» показала, що краще обрати легальну роботу, навіть якщо вона приносить менший дохід, але зате гарантовано збереже робоче місце в разі виникнення непередбачуваної ситуації. Взагалі, світова пандемія і карантинні обмеження, які вона потягнула за собою, навчила одному важливому моменту – краще обирати офіційну роботу із можливістю отримання лікарняних, офіційної відпустки та інших гарантованих форм соціального захисту, ніж моментально втратити неофіційну роботу, хоч і більш оплачувану.
Роботодавці все частіше звертатимуться в Державну службу зайнятості, за підтримкою держави як щодо збереження робочих місць, так і створення нових.
Jobs.ua наголошує: негативний досвід завжди відкриває для всіх нас нові можливості. Найважливіше в будь-якій ситуації – не втрачати віру в себе і шукати нові способи і шляхи для виходу з кризи. І тоді успіх не забариться, адже удача любить сміливих.
Робочі зустрічі не завжди минають ефективно, бажані результати залежать від низки факторів. Чому так відбувається і як цьому запобігти, — читайте в статті.
Насправді це серйозна проблема багатьох людей, тобто вміння працювати з власною агресією. З’ясуємо разом з Jobs.ua, як правильно працювати з агресією і знайти їй краще застосування, аніж ображати одне одного в соцмережах.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.