UARU
Ваш акаунт не активовано. Перевірте пошту. 
  1. Робота в Україні
  2. Публікації про роботу
  3. Роботодавцю
  4. Світова практика
  5. Плюси та мінуси чотириденного робочого тижня

Плюси та мінуси чотириденного робочого тижня

21.02.2022 607
Плюси та мінуси чотириденного робочого тижня

Плюси та мінуси чотириденного робочого тижня

21.02.2022     607

У Європі та США все більше придивляються до чотириденного робочого тижня. Виявляється, скорочення робочого тижня не призводить до втрати продуктивності, і все ж певні нюанси тут є. Які саме, читайте в статті від Jobs.ua.

Чому європейські країни зацікавилися 4-денним робочим тижнем?

Можемо виділити декілька факторів, пов’язаних з новою тенденцією. Це і Велика відставка, тобто масове звільнення людей з попередніх місць роботи – з цим явищем за період пандемії чи не найбільше зіткнулися найрозвиненіші європейські країни та США. Сильно посприяло масовому звільненню й професійне вигорання та втрата інтересу до своєї роботи. Ще один фактор – люди, які працюють п’ять днів поспіль, мають мало часу для відпочинку. Два дні вихідних не вистачає, адже один день витрачається на відновлення після робочого тижня, ще один день приділяється підготовці до наступного. Додамо сюди час, згаяний у домашніх справах, і для відпочинку майже не лишається місця.

Тому й не дивно, що чимало європейських компаній почав цікавити формат 4-денного робочого тижня. І не тільки компаній, а й цілих країн. Першопрохідницею стала Ісландія, яка вже сьомий рік, починаючи з 2015-го року, експериментує із скороченням робочого тижня. Оскільки експеримент триває не один рік, можна робити певні висновки. І ці висновки настільки позитивні, що уряд країни передбачає, що з часом 86% ісландців офіційно почнуть працювати за такою моделлю.

В Сполучених Штатах чиновник із Каліфорнії Марк Такано також запропонував законопроєкт, який скоротить стандартний робочий тиждень до чотириденного, з виплатою понаднормових для працівників, які працюватимуть більше 32-х годин. І такі пропозиції, схоже на те, з’являтимуться від чиновників різних країн і надалі.

Чи страждає продуктивність, якщо працювати на один день менше?

Безперечно, головним аргументом на користь скорочення робочих годин можна назвати той факт, що це не позначається на продуктивності. Це можна пов’язати зі схильністю працівників розтягувати або скорочувати час, необхідний для виконання робочих завдань. Адже сорок робочих годин протягом п’яти днів поспіль не означають, що ви працюватимете в швидкому темпі увесь цей час. І якщо вам, припустимо, повідомити, що ви звільнитеся раніше, якщо швидше виконаєте роботу – хто ж не старатиметься виконати робочі завдання чимшвидше?

Скорочення на один день робочого тижня суттєво допоможе батькам, які зможуть більше часу приділяти дітям. Тому сучасні реформатори робочого тижня вважають, що формат 4/3 виглядатиме більш збалансованим, ніж загальноприйнята модель 5/2.

Які ж мінуси 4-денного робочого тижня можна виділити?

Такий формат робочого тижня для всіх професій, на жаль, не підійде. Якщо на виконання робочих обов’язків впливають деякі фактори, як-от розклад клієнтів чи оплачувані години, робочий час не вдасться скоротити без втрати прибутку. І продуктивності.

Перехід на такий формат не допоможе також підприємствам, які змушені економити. Адже їм доведеться або збільшити кількість працівників, або зменшити обсяг завдань для вже наявних у штаті працівників.

І якщо окремим компаніям та деяким професіям така модель робочого тижня не підійде, сучасні реалії показують, що настала пора переосмислити це питання. Все ж таки десятиліття інновацій та автоматизації робочих процесів були спрямовані на те, щоб полегшити людям життя, чи не так?

Читайте також

  • Гроші, гени, здоров’я: вміння заробляти передається в спадок?19 лютий, 2025

    Недавнє комплексне дослідження, яке здійснила низка університетів з усього світу, виявила цікаву річ: зв’язок між генами людини, її здоров’ям і вмінням заробляти гроші. Розбираємося разом із Jobs.ua, в чому полягає суть дослідження, і яке значення воно має для кожного з нас.

  • Що запитати в кандидата, щоб отримати його «так»?17 лютий, 2025

    Знайти ідеального працівника на важливу посаду не так уже й складно. А от переконати його пристати на вашу пропозицію — ще той квест. В цій статті вчимося ставити правильні, коректні питання кандидату, щоб він погодився на вашу пропозицію.

  • Чому ми полишаємо вивчення англійської на пів дорозі?14 лютий, 2025

    Ох уже ця англійська! Куди не глянь, в сучасному світі без неї не обійтися. І поки друзі та колеги вільно — чи майже вільно — знають цю прекрасну мову, ви ніяк не зберетеся її вивчити. Знайомо? Якщо так, Jobs.ua пропонує розглянути найпоширеніші проблеми, чому ми кидаємо вчити англійську на пів дорозі.

  • Ключові тренди на робочому місці, які формуватимуть 2025 рік12 лютий, 2025

    Світовий ринок праці намагається встигати за новітніми трендами, хоча в наш час все змінюється з блискавичною швидкістю. Та все ж спробуємо окреслити ключові тренди 2025-го року, які впливатимуть на робочі місця в усіх куточках світу.

  • Бізнес, творчість, штучний інтелект: вчимося зараз, щоб потім не відставати10 лютий, 2025

    Працюєте на творчій ниві і переживаєте за те, як ШІ змінить «баланс сил» у вашій професії? Продаєте товари чи послуги і хочете оптимізувати бізнес процеси з використанням штучного інтелекту? З’ясуємо, як «подружитися» з АІ, щоб не відстати в майбутньому від своїх конкурентів.


Часто шукають

↑ Вгору