Правильна організація робочого часу — запорука успішної діяльності. Традиційно робоче навантаження припадає на денний час, коли біологічно людина найбільш активна. Під цей графік підлаштована діяльність в більшості сфер. Проте все частіше вітчизняні та іноземні компанії організовують трудову діяльність саме вночі — через специфіку виробничого процесу, надання послуг або по причині різниці в часових поясах. Щоб працювати максимально ефективно, врахувати специфіку такого формату, варто ще на стартовому етапі проаналізувати його переваги та недоліки, визначити шляхи адаптації для діяльності в нічний час.
Останнім часом все частіше на ринку праці з’являються пропозиції про працевлаштування на нічну зміну. Найчастіше зустрічаються вакансії в медичних закладах, організаціях, де потрібні водії, охоронники, працівники для виробничих процесів, цілодобових магазинів. Доволі багато іноземних компаній, аутсорсингових центрів, які віддалено підтримують клієнтів, вибирають дистанційний режим роботи для більшої мобільності і економії фінансування. Найчастіше працювати в такому разі доводиться саме в нічний час.
Для успішної трудової діяльності працівники нічних змін повинні володіти такими якостями:
І головне — мати хороший стан здоров’я.
Варто враховувати, що ігнорування правил режиму праці та відпочинку, харчування (в рамках нічного формату), профілактики професійних захворювань може призвести до різкого погіршення функціонування організму, професійного вигорання та депресії. Покращити ситуацію можливо завдяки виконанню практичних рекомендацій лікарів, психологів, hr-менеджерів щодо кількості робочих годин, інтенсивності праці і попередження негативного впливу.
Трудова діяльність вночі — нетрадиційний формат, який у зв’язку з новими тенденціями на ринку праці, розширенням географії діяльності іноземних компаній стає все популярнішим. Робота з таким графіком буде вимагати значних змін у звичному ході життя, здатності адаптуватись, змінювати звичний ритм. Тому перед тим, як погодитись на пропозицію рекрутера, важливо уважно проаналізувати плюси та мінуси.
Розглянемо переваги формату:
Працюючи вночі, набагато легше планувати особисті справи на наступний день. Тепер не потрібно відпрошуватись у керівництва, щоб відвідати лікаря, попасти на прийом в державну інстанцію, зробити термінову покупку. При правильній організації вільних ресурсів кожен отримає можливість проводити достатню кількість вільного часу з близькими, друзями. Нічна робота має багато плюсів для інтровертів, тих, кого втомлює метушня, динаміка та шум.
За роботу вночі платять більше, ніж за зміну в денний час. Такий формат, як правило, дозволяє в певній мірі займатись додатковою діяльністю, яка приносить дохід (наприклад, рукоділля, фріланс).
Працювати в нічний час трішки легше через меншу міру контроля з боку керівництва, можливість зайву хвилинку відпочити, подихати свіжим повітрям чи зробити гімнастку, якщо робота передбачає знаходження в одному положенні довгий час. Динаміка замовлень, дзвінків, темп діяльності значно менші, ніж вдень.
В той же час не варто забувати і про специфічні моменти, які можуть стати джерелом незручностей. Дотримання принципів тайм-менеджменту, вивчення правил раціонального планування допоможуть правильно розподіляти час і використовувати його максимально ефективно, незважаючи на період доби. Проте про мінуси варто пам’ятати, щоб знати, як убезпечити себе. Розглянемо такі аспекти:
Системна активна діяльність погано впливає на біологічні ритми організму. У багатьох знижується продуктивність діяльності, уважність, здатність мислити швидко і креативно, велика кількість новачків скаржаться на дефіцит енергії, поганий сон, погіршення імунітету.
Екстравертам спочатку буде важко звикнути до більш плавного ритму роботи, меншої кількості людей і спілкування. Люди, що працюють вночі, часто витрачають весь денний час на сон і не проводять достатньо часу з близькими, рідко відвідують культурні, розважальні заходи.
Щоб уникнути таких неприємностей, необхідно грамотно планувати час, чергувати періоди активної праці з відпочинком.
Робота вночі має немало плюсів і специфічних мінусів, які в значній мірі впливають на фізичне, емоційне здоров’я, психологічну стійкість. Тому перед походом на співбесіду варто уважно проаналізувати ситуацію і зважити всі за і проти.
Короткий світловий день, холод і осіння мряка впливають на настрій, а втома, апатія і навіть легка депресія — компаньйони гнітючих осінніх днів. Втім, скористайтеся нашими порадами, щоб мінімізувати стрес від перебування в такій непривітній «компанії».
Новачок на роботі. До нього завжди придивляються. Від того наскільки новий співробітник уважний, тактовний та обачний залежить, як його прийме колектив, як складатимуться взаємини з керівництвом. Треба докласти чимало зусиль, щоб перше враження було гідним, адже другого шансу може й не бути.
В сучасному ритмі життя, коли треба скрізь встигнути і багато чого зробити, наша пам'ять час від часу дає збій. Не завжди пам'ятаємо, де лежать документи, забуваємо про заплановану зустріч, вийшовши з дому, важко згадуємо, чи вимкнули з розетки праску тощо. А причина такого збою – перевтома, часті хвилювання, і, як не дивно, одноманітність.
Підвищення по службі чи в іншій діяльності, досягнення популярності, слави тощо – це все кар'єра. А з чого починається це сходження і коли? На це запитання дає відповідь соціолог із Оксфорда Марк Тейлор.
Декілька порад від наших експертів про те, як, повернувшись до роботи, правильно застосувати «відновлений багаж сил».